WorldOfRcDrones

Drony DJI Industrial

Główna siedziba firmy DJI znajduje się w Shenzhen w prowincji Guangdong, jednak fabryki są rozlokowane praktycznie na całym świecie. Oprócz produkcji bezzałogowych statków powietrznych przedsiębiorstwo specjalizuje się w kamerach sportowych, a także w systemach stabilizacji, gimbalach oraz systemach wykorzystywanych do sterowania. Według ekspertów 70% sprzedawanych dronów na świecie jest sygnowane logiem DJI. Przedsiębiorstwo jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ponadto, drony DJI są niezwykle często wykorzystywane podczas realizacji kinowych produkcji filmowych, a także podczas kręcania teledysków. Oprócz modeli, których głównym celem jest nagrywanie wideo i fotografowanie, DJI ma również w swojej ofercie drony przemysłowe. Urządzenia tego typu charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnym wykorzystaniem. Ponadto, są kompatybilne z wieloma kamerami i akcesoriami, dzięki czemu ich możliwości są jeszcze większe. Jedną z najważniejszych cech przemysłowych dronów DJI jest możliwość pracy ze stosunkowo ciężkimi przedmiotami. Co warto wiedzieć o dronach przeznaczonych do zadań specjalny?

Najważniejsze informacje o dronach przemysłowych DJI Matrice

Pierwszy dron z serii Matrice ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Jest to niezwykle zaawansowana konstrukcja z portami komunikacyjnymi. Dron może być programowany i konfigurowany na wiele sposobów.

 

  • Tworzenie własnych aplikacji przy pomocy Software Developer Kit sprawia, że możliwości przemysłowych dronów DJI są praktycznie nieograniczone. Seria Matrice 100 jest sterowana przy pomocy kontrolera, do którego można błyskawicznie podłączyć smartfon lub tablet. W taki sposób użytkownik otrzymuje dostęp do podglądu na żywo. Dron ma aż dwie wnęki rozszerzeń, w których można zamontować m.in. kamerę, różnego rodzaju czujniki, a także urządzenia komunikacyjne.

 

  • Dwa gniazda baterii sprawiają, że maksymalna długość lotu drona to około 40 min. W praktyce jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych i trybu pracy sprzętu. Po podłączeniu dwóch baterii dron jest w stanie nieprzerwanie pracować przez długi czas nawet z obciążeniem.

 

  • Do produkcji drona DJI Matrice 100 zostało użyte niezwykle lekkie, a zarazem wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, mechaniczne włókno węglowe. Solidna konstrukcja sprawia, że wszelkie wibracje są ograniczone do minimum.

 

  • Bezszczotkowe silniki gwarantują długą żywotność i bezawaryjne działanie przez bardzo długi czas.

Dron DJI Matrice 100 może bezpiecznie pracować w szerokim zakresie temperatury roboczej, wynoszącym od -10 do +40℃.

Drony przemysłowe DJI Matrice seria 200

Gigant z Shenzen w 2017 roku zaprezentował serię dronów charakteryzujących się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne. Bezzałogowe statki powietrzne DJI są wykorzystywane m.in. do wykonywania pomiarów, przeprowadzania inspekcji, gaszenia pożarów, a także poszukiwań. DJI Matrice seria 200 są również niezwykle pomocne podczas różnego rodzaju akcji ratunkowych. W skład serii 200 wchodzą 3 modele, które różnią się od siebie m.in. specyfikacją techniczną.

 

  • DJI Matrice 210 umożliwia montaż aż dwóch kamer. Zastosowanie 17-calowych śmigieł sprawia, że urządzenie może być wykorzystywane podczas silnego wiatru. Niezwykle szczelna konstrukcja jest odporna na wilgoć, a nawet lekki deszcz. Wszystkie ustawienie drona można zmieniać przy pomocy intuicyjnej aplikacji DJI GO 4. Sprzęt jest wykorzystywany m.in. w trakcie inspekcji linii energetycznych, turbin wiatrowych, paneli słonecznych, platform wiertniczych i wielu innych. Wersja 210 charakteryzuje się stopniem ochrony IP 43 i może pracować w temperaturze od -20 do +40 ℃. Maksymalny udźwig urządzenia to 2,3 kg.

 

  • W skład zestawu z dronem DJI Matrice 210 RTK wchodzi antena i stacja naziemna D-RTK. Urządzenie wykorzystuje niezwykle zaawansowaną technologię kinematyki, która umożliwia geotagowanie zdjęć.

 

Obecnie na rynku są dostępne kolejne generacje serii 200, oznaczone jako DJI Matrice 200 V2. Drony charakteryzują się jeszcze większą uniwersalnością i wydajnością działania.

Drony DJI Matrice seria 600

W obrębie serii 600 wyróżniamy model podstawowy i Pro. Ten drugi charakteryzuje się większą stabilnością i ładownością, a także łatwiejszym sterowaniem. Dron cechuje się modularną konstrukcją zapewniającą szybki montaż i demontaż części.

 

  • Maksymalna ładowność serii 600 w wersji Pro to aż 6 kg. Oznacza to, że urządzenie może współpracować m.in. z profesjonalnymi aparatami i wybranymi kamerami. Bez przeszkód można zamontować również gimbal, dzięki któremu zarejestrowane ujęcia będą hipnotycznie płynne.

 

  • Napęd drona jest zabezpieczony m.in. przed wilgocią i kurzem. Ponadto, w razie potrzeby jest dodatkowo chłodzony, co znacząco przedłuża jego żywotność.

 

  • Możliwość podglądu na żywo w jakości HD sprawia, że operator może niezwykle precyzyjne manewrować dronem.

 

  • Maksymalna prędkość drona to aż 65 km/h, natomiast zasięg to 3500 m. Najdłuższy czas pracy w powietrzu to 30 minut, jednak w praktyce jest on uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest siła wiatru. Kolejne to ciężar i całkowita masa akcesoriów i urządzeń podłączonych do drona. Im jest wyższa, tym maksymalna czas pracy jest krótszy.

Dron DJI MG-1

Bezzałogowe statki powietrzne są również wykorzystywane w rolnictwie. Drony DJI z serii MG-1 mogą być używane do aplikowania różnego rodzaju środków ochrony roślin w płynie. Użytkownik może precyzyjne regulować ilość aplikowanych pestycydów, nawozów i herbicydów. Maksymalny udźwig drona to aż 10 kg, dzięki czemu jest doskonałą alternatywną do oprysku wykonywanego tradycyjnymi metodami.