WorldOfRcDrones

Dla początkujących

Zakup drona dla początkujących może stać się wstępem do wielkiej pasji, której poświęci się wiele następnych lat. Dlatego tak ważne jest, aby ten pierwszy model latający dostarczył nowemu adeptowi podniebnych misji sporo funkcjonalności, a jednocześnie był dla niego łatwy w obsłudze i niezawodny. Z czasem użytkownik drona uzyska tak potrzebną precyzję sterowania i będzie odkrywał coraz szersze możliwości współczesnych urządzeń tego typu. Wybór modelu na udany „debiut” może znacząco wpłynąć na motywację do dalszych eksperymentów z dronami. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem?

Którymi dronami można sterować bez „licencji”

Sterowanie dronem to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie musi posiąść jego użytkownik. W najnowocześniejszych urządzeniach wdrażane są zaawansowane systemy omijania przeszkód, sam dron otoczony jest czujnikami odbierającymi sygnały z otoczenia, a dane z nich pochodzące analizuje zaawansowany algorytm. Cena takich modeli najczęściej przekracza jednak budżet początkującego użytkownika. Co więcej – zaawansowane drony są najczęściej ciężkie (ważą powyżej 0,6 kg), a to oznacza, że do lotów wymagane jest pozwolenie (świadectwo kwalifikacji UOVO). Dlatego właśnie na początek przygody z maszynami latającymi warto wybierać niewielkie, lekkie drony dla początkujących, o masie nieprzekraczającej 600 g.

Łatwość sterowania – klucz do sukcesu

Nowi adepci zdalnie sterowanych urządzeń powinni zwrócić szczególną uwagę na łatwość sterowania. Doskonałym pomysłem są tu np. modele umożliwiające start z otwartej dłoni (niektóre z nich wystarczy po prostu podrzucić, aby wystartowały). Warto poszukiwać modeli, które wspierają nie tylko start, ale także lądowanie – wiele dronów dla początkujących zostało wyposażonych w rozwiązania gwarantujące im stabilne i bezpieczne osiadanie na gruncie. Inne ciekawe zabezpieczenie to ochrona przed zagubieniem maszyny nawet jeśli na skutek błędów w sterowaniu lub zakłóceń straci ona łączność z aparaturą sterującą – dron podchodzi wówczas do lądowania albo też przełącza się na tryb powrotu w miejsce, z którego wystartował. Ta druga opcja gwarantuje ochronę także na wypadek rozładowywania się akumulatora – mniejsze drony gwarantują bowiem najczęściej do kilkunastu minut lotu.

Tryb headless – specjalnie z myślą o nowicjuszach

Umiejętność precyzyjnego kierowania lotem przychodzi z czasem. Największa trudność wiąże się z odpowiednim wysterowaniem urządzenia, które znajduje się w nietypowym położeniu – na przykład bokiem lub przodem do operatora. Jeśli w takiej sytuacji nakażemy lot do przodu, model latający zacznie poruszać się w kierunku, który odpowiada jego orientacji. Dlatego w dronach dla początkujących spotkamy stworzony specjalnie z myślą o takich właśnie sytuacjach tryb headless. Sprawia on, że bez względu na położenie samego urządzenia dron kieruje się podczas lotu wyłącznie punktem widzenia obserwatora. Dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w sterowaniu, rozwiązania takie sprawdzą się także, gdy z jakichkolwiek względów (najczęściej w wyniku pomyłki w ocenie kierunków) straci się panowanie nad dronem – włączenie trybu headless pozwoli szybko odnaleźć się w sytuacji.

Kamera, czyli radość podniebnych podróży

Wśród amatorów modeli latających znajdziemy z pewnością osoby, dla których drony stanowią kolejny etap przygody zapoczątkowanej przez modele samolotów. Można odnieść jednak wrażenie, że spora część, jeśli nie większość użytkowników sięga po drony dla początkujących przede wszystkim ze względu na możliwość tworzenia z ich pomocą filmów z lotu ptaka. Nic więc dziwnego, że niemal każdy dostępny na rynku dron wyposażany jest w kamerę. Najczęściej jest ona wbudowana w korpus drona – we wspomnianym segmencie cenowym trudno byłoby bowiem pokusić się o aparat montowany na ruchomym gimbalu, tym bardziej że dla niezaawansowanych użytkowników dodatkową trudność stanowiłoby wówczas odpowiednie wysterowanie samego gimbala. Należy jednak podkreślić, że parametry kamer, które znajdziemy w dronach dla początkujących, pozwalają na uzyskanie w pełni zadowalającej jakości nagrań. Modele latające zapewniają przekaz obrazu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Wi-Fi, a jego jakość sięga nawet HD 720p. Poszukując konkretnego modelu drona dla początkujących, warto zwrócić uwagę, czy będzie on kompatybilny z dostępnymi na rynku goglami FPV (godny uwagi model stworzyła m.in. marka DJI, a producent zapewnia ich kompatybilność z szeroką gamą różnego typu urządzeń). Dzięki goglom operator może obserwować teren tak, jakby sam podróżował dronem.

Podsumowanie

 

Misje fotograficzne, filmowe czy rekreacyjne realizowane przy pomocy drona mogą stać się wielką pasją. Na samym starcie drogi z modelami latającymi warto zadbać jednak o wybór takiego urządzenia, z którym praca nie przysporzy trudności nawet użytkownikom, którzy wykonują pierwszy w życiu lot. W ofercie takich producentów, jak Syma czy DJI znajdziemy drony dla początkujących wyposażone w tryb headless, pozwalający na sterowanie przy pomocy smartfona (a nie tylko kontrolera lotów) i z maksymalnie uproszczoną obsługą. Nawet prostsze modele latające dysponują jednak kamerami z opcją transmisji obrazu w czasie rzeczywistym.