Quadron

BLOG

Author: wodrones_admin
Date: 16 lipca 2020
Jak wybrać gimbal do naszej kamery?

Choć praktycznie każda kamera jest wyposażona w stabilizację obrazu, to w przypadku rejestrowania ujęć podczas maszerowania lub biegania obraz nadal jest roztrzęsiony. Niektórzy producenci implementują do swoich urządzeń stabilizację cyfrową, inni mechaniczną, a jeszcze inni hybrydową. Bez względu na to, jak wydajna jest stabilizacja w kamerze, nagrany film nigdy nie będzie tak hipnotycznie płynny jak w filmie. Drgania powodują rozmazanie obrazu i znacząco obniżają komfort oglądania materiału. Jak temu zaradzić? Jednym z często stosowanych rozwiązań jest rejestrowanie ujęć przy użyciu statywu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a ponadto statyw świetnie sprawdza się podczas nagrywania wywiadów lub zapierających dech w piersiach krajobrazów. W przypadku gdy celem kamerzysty jest uzyskanie dynamizmu, statyw ma bardzo ograniczone zastosowanie. W takich sytuacjach niezastąpiony okazuje się gimbal. Urządzenie tego typu do niedawna kojarzyło się wyłącznie z dużym i niezręcznym sprzętem, który jest dodatkowo zbyt ciężki. Obecnie nowoczesne gimbale to niezwykle wydajne urządzenia, dzięki którym praktycznie każdy może uzyskać kinową płynność ruchu kamery.

Najważniejsze informacje o gimbalach w pigułce

Płynne i stabilne ujęcia to podstawa praktycznie każdego filmu. Choć niekiedy wykorzystuje się rozedrgane nagrania, zazwyczaj jest to zabieg celowy. Od kilku lat gimbale zyskują na popularności. Pierwsze modele stabilizowały nagrania w sztucznym, nazywanym również robotycznym stylu. Obecnie nowoczesne modele renomowanych marek stabilizują w niezwykle naturalny sposób, dzięki czemu zarejestrowany materiał jest przyjemny dla oka. Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?

  • Pierwszym i najważniejszym kryterium, którego nie sposób pominąć, jest maksymalny udźwig. W instrukcji obsługi można znaleźć informację, ile konkretnie waży dana kamera. W przypadku, gdy jej masa to 1 kg, nie zaleca się użytkowania gimbali, które cechują się maksymalnym udźwigiem np. 1,1 kg lub 1,2 kg. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Niejednokrotnie do kamery są podłączane mikrofony. W takiej sytuacji waga całego zestawu może przekroczyć maksymalną masę zalecaną przez producenta. Wówczas stabilizacja nie będzie wydajna, a silniki z pewnością szybciej się zużyją. W przypadku gdy kamera waży 1 kg, a gimbal cechuje się maksymalny udźwigiem 2 kg, użytkownik ma niezbędny zapas do bezpiecznego i komfortowego korzystania ze stabilizatora. Nawet w przypadku gdy kamera zostanie rozbudowana o dodatkowe akcesoria, jej waga w dalszym ciągu będzie mieściła się w zakresie określonym przez producenta.
  • Kolejną niezwykle ważną kwestią jest rozmiar. W przypadku ciężkich kamer używa się stosunkowo dużych, dwuręcznych gimbali. Modele tego typu zapewniają hipnotycznie płynne ujęcia, jednak nie są zbyt mobilne. W sytuacji, gdy użytkownik ma niewielką kamerę cyfrową, która waży do około 800 g, wówczas lepszym rozwiązaniem jest kompaktowy gimbal, który pomimo niewielkich rozmiarów, doskonale stabilizuje obraz.

Na stronie producentów gimbali najczęściej można znaleźć tabelę zawierającą informację o kompatybilności z wybranymi modelami. Jeżeli naszego sprzętu nie ma na liście, z pewnością można dokupić niezbędne przejściówki. Warto jednak pamiętać, że jest to dodatkowy element, który może obniżać wydajność gimbala. Ponadto, może mieć również negatywny wpływ na komfort użytkowania zestawu. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup stabilizatora w pełni kompatybilnego z posiadaną kamerą.

Dodatkowe funkcje gimbali

Po prawidłowym skalibrowaniu gimbala można wybrać jeden z kilku trybów pracy. Najczęściej spotyka się tryby sportowe do nagrywania dynamicznych ujęć, np. podczas biegania lub jazdy na rowerze. Niezwykle popularna jest również opcja lock, czyli zablokowanie wszystkich osi gimbala. Warto wiedzieć, że wybrane modele mogą połączyć się z kamerą za pośrednictwem WiFi lub Bluetooth. Wówczas z poziomu gimbala można rozpoczynać i kończyć nagrywanie, robić zdjęcia, a także sterować podstawowymi funkcjami kamery. Ponadto, niektórzy producenci gimbali udostępniają darmową aplikację na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne, w tym Andorid i iOS. Korzystając z oprogramowania, można m.in. tworzyć timelapsy i wiele innych ciekawy ujęć. Aplikacja pomoże w kalibracji gimbala i umożliwi dostosowanie mocy silników do masy konkretnej kamery. W jaki sposób nagrywać z wykorzystaniem gimbala?

  • Przede wszystkim należy chodzić na ugiętych nogach i znaleźć środek ciężkości. Choć gimbale świetnie stabilizują obraz, nie eliminują jednak podskakiwania, które można zaobserwować w sytuacji, gdy operator rejestruje materiał w trakcie marszu.
  • Warto trzymać gimbal oburącz i oprzeć łokieć o tułów. W takim przypadku ujęcia będą jeszcze bardziej stabilne.

Używanie gimbala znacząco podnosi jakość filmów. Nawet w przypadku amatorskich kamer stabilizacja może zdziałać cuda. Wybierając odpowiedni model gimbala, możemy samodzielnie stworzyć niezwykle piękne i przede wszystkim stabilne filmy.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: