WorldOfRcDrones

Aparatura sterująca

Sterowanie dronami odbywa się za pośrednictwem specjalnej aparatury umożliwiającej m.in. wybór trybu pracy, rozpoczęcie lub zakończenie nagrywania oraz wykonywanie zdjęć. Dodatkowa funkcjonalność jest ściśle uzależniona od konkretnego producenta, a także modelu aparatury sterującej. Nie bez znaczenia są również wymiary oraz waga urządzenia. Co więcej, niezwykle istotny jest akumulator, który powinien zapewniać jak najdłuższe działanie sprzętu. Kolejne ważne aspekty techniczne to liczba i rodzaj kanałów, które wpływają na sterowanie. Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyboru aparatury sterującej? Czym powinna się wyróżniać i jakie rodzaje można spotkać na rynku?

Najciekawsze informacje o aparaturze sterującej

Kupując drona, w zestawie otrzymujemy również aparaturę sterującą, okablowanie, akumulatory i dodatkowe akcesoria. W zależności od konkretnego modelu urządzenie może być wyposażone we wbudowany wyświetlacz bądź nie.

 

  • W drugim przypadku użytkownik przy pomocy przewodu musi podłączyć swój smartfon, tablet lub specjalny monitor i pobrać aplikację, która w większości przypadków jest darmowa. Oprogramowanie jest zazwyczaj dostępne zarówno na system operacyjny iOS i Android. Tablet lub smartfon umieszcza się w specjalnym uchwycie. Obecnie praktycznie każde urządzenie jest wyposażone w niezwykle czytelny i jasny ekran charakteryzujący się wysoką rozdzielczością. Wszystko to sprawia, że obraz przesyłany do aparatury sterującej i wyświetlany na urządzeniu mobilnym jest szczegółowy, wyraźny i płynny. Warto jednak pamiętać, że podczas intensywnego użytkowania tabletu lub telefonu, bateria może się szybko rozładować. Rozwiązaniem tego problemu jest pojemny powerbank, który w razie potrzeby będzie można podłączyć w trakcie przerwy.

 

  • W pierwszym przypadku, gdy aparatura sterująca jest wyposażona we wbudowany ekran, warto sprawdzić jego parametry techniczne. Im większy wyświetlacz, tym lepszy komfort użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na rozdzielczość, a także jasność maksymalną, która jest szczególnie istotna w słoneczne dni.

 

Wybór konkretnego rozwiązania jest w dużej mierze uzależniony od preferencji użytkownika i sposobu wykorzystania drona.

Dodatkowe kwestie techniczne

Kolejną istotną kwestią jest sposób zasilania. Niektóre aparatury sterujące są wyposażone w wydajne ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, inne zaś są zasilane przy pomocy baterii.

 

  • Wbudowane akumulatory umożliwiają nawet kilkugodzinną pracę na jednym ładowaniu. Niestety w momencie, gdy się rozładują, trzeba zrobić przerwę i uzupełnić energię w ogniwie. Czas ładowania w dużej mierze zależy od pojemności akumulatora. Im jest większa, tym ogniwo będzie się dłużej ładować.

 

  • Aparatura sterująca, zasilana przy pomocy baterii, np. typu AA wyróżnia się umiarkowanie długim działaniem. Wystarczy jednak wymienić baterie na nowe, aby w dalszym ciągu sterować dronem. Niestety częste wymiany wiążą się ze wzrostem kosztów eksploatacji. Wybrane aparatury sterujące są zasilane nawet przez 8 baterii.

 

Pierwsze i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego każda osoba musi sama zdecydować, które będzie dla niej bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Co jeszcze warto wiedzieć o aparaturze sterującej?

Przed wyborem konkretnego urządzenia warto sprawdzić liczbę kanałów. Zaawansowana aparatura sterująca ma ich ponad 15. Na komfort użytkowania sprzętu ma również duży wpływ opóźnienie, które powinno być jak najkrótsze.

 

  • W przypadku wykorzystywania aparatury do sterowania kilkoma, a nawet kilkunastoma dronami, istotna jest także wbudowana pamięć. Dzięki niej możemy błyskawicznie przełączać się pomiędzy sterowanymi urządzeniami.

 

  • Często pomijaną kwestia jest zakres temperatury roboczej. Profesjonalne stacje sterujące mogą bezpiecznie pracować w temperaturze od -10℃ do +60℃.

 

  • Dodatkowa funkcjonalność w postaci komunikatu o niskim poziomie naładowania baterii i systemu redukującego zakłócenia, znacząco podnosi komfort użytkowania.

 

Bardzo istotny jest sposób działania drążków. Powinien być przede wszystkim płynny i precyzyjny, dzięki czemu sterowanie dronem, nawet w trudnym terenie, nie stanowi problemu.

Pozostałe informacje

Niektóre aparatury sterujące są wyposażone w funkcję zmiany częstotliwości z 2,4 Ghz na 5,8 Ghz. Jest to szczególnie przydatne na obszarach, na których występują duże zakłócenia utrudniające sterowanie. Co więcej, wybrane modele w razie potrzeby automatycznie przełączają pomiędzy częstotliwościami.

 

  • Niektórzy producenci wyposażyli aparaturę sterującą nie tylko w głośnik, ale również mikrofon. Te elementy są nieocenione podczas prowadzenia transmisji na żywo.

 

  • Ponadto, wybrane modele oferują możliwość odtwarzania wideo w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, zarówno w kodeku h.264, jak i h.265.

 

  • Niektóre modele oprócz wbudowanej pamięci mają gniazdo na karty SD lub microSD, przy pomocy których można rozbudować pamięć nawet do kilkuset gigabajtów.

Ostatnią kwestią jest masa. Profesjonalna aparatura sterująca zazwyczaj waży w przedziale od 400 g do 800 g. Oczywiście na rynku znajdą się zarówno lżejsze, jak i cięższe urządzenia. Większa masa może wynikać m.in. z bardziej pojemnego ogniwa.