WorldOfRcDrones

Drony profesjonalne

Współcześni producenci dronów prześcigają się w zaawansowaniu technologicznym swoich bezzałogowców. Największe pole do popisu dają im drony profesjonalne – przeznaczone dla użytkowników o szczególnie wysokich wymaganiach. W takich projektach ogromne znaczenie mają wysokiej jakości zabezpieczenia, ale także maksymalna stabilność lotu, jego czas, czy też jakość współpracy bezzałogowca z (najczęściej zewnętrznymi) urządzeniami do filmowania i fotografowania. Należy bowiem podkreślić, że drony profesjonalne przeznaczone są właśnie do realizacji materiałów video i sesji foto. W naszym artykule przyglądamy się najważniejszym urządzeniom tej klasy dostępnym na rynku, a także ich fenomenalnym możliwościom.

Zasadnicza różnica między dronem profesjonalnym a półprofesjonalnym

Zdecydowana większość operatorów dronów będzie w pełni usatysfakcjonowana możliwością realizacji filmów w jakości 4K, czy też zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, np. z dodatkowym, automatycznym bracketingiem, który pozwala na „składanie” fotografii z kilku identycznych kadrów o różnej ekspozycji, dzięki czemu lepiej widoczne stają się słabiej doświetlone szczegóły. Te funkcjonalności oraz zaawansowane tryby śledzenia obiektów czy też odtwarzania zaplanowanych tras oferowane są jednak już przez bezzałogowce klasy półprofesjonalnej. Użytkownikom dronów profesjonalnych, a więc tych z najwyższej półki technologicznej, najczęściej nie wystarczyłyby kamery montowane na stałe – mimo dostępności rozwiązań opisanych powyżej. Z tego też względu podstawowa wersja bezzałogowców to urządzenie latające – korpus z kontrolerem i podsystemem zasilania, ramiona ze śmigłami oraz podwozie do lądowania, natomiast kamera z gimbalem stanowi drugi, osobny element zestawu. Oczywiście istnieje możliwość zakupu profesjonalnego drona bez kamery i gimbala, a następnie zamówienia osobno sprzętu do filmowania ściśle zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Drugą wspólną cechą bezzałogowców najwyższej jakości jest ich waga, która często przekracza nawet 3 kg (jeśli spojrzymy na wagę samego urządzenia, bez elementów dodatkowych, w tym wspomnianej kamery i gimbala). Pamiętajmy jednak, że profesjonalny dron ma spory udźwig, więc wraz ze sprzętem do fotografii lub filmowania jego całkowita waga wzrasta.

Profesjonalne drony a prawo

Trudno wyobrazić sobie, aby na zakup tak zaawansowanego bezzałogowca zdecydowała się osoba, która nie zajmuje się filmowaniem zawodowo (np. w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej). Z punktu widzenia przepisów zatem lot dronem profesjonalnym wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych – w tym przede wszystkim uzyskania (po zdaniu dwuczęściowego egzaminu i wniesieniu stosownej opłaty) „świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe”, a jeśli dron waży więcej niż 5 kg, konieczne jest pozytywne orzeczenie z badań lotniczo-lekarskich. Przed uzyskaniem uprawnień trzeba zaopatrzyć się również w polisę OC.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że loty dronami profesjonalnymi (a także innymi bezzałogowcami) wykorzystywanymi w celach innych, niż rekreacyjne i sportowe, obwarowane są szeregiem przepisów i wymogów zależnych m.in. od tego, czy podczas lotu dron pozostaje w zasięgu wzroku (VLOS) lub teren obserwowany jest bezpośrednio z kamery (FPV, np. w golach), czy też bezzałogowiec znika z pola widzenia operatora (BVLOS). Bardzo dokładne informacje na temat obowiązujących przepisów można znaleźć w materiałach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W tym miejscu podkreślamy tylko, że bez względu na to, czy wykonujemy loty dronem profesjonalnym, czy też maszyną niższej klasy, zawsze zobowiązani jesteśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób i obiektów znajdujących się w zasięgu lotu, a także zadbać o stan techniczny urządzenia.

Możliwości dronów profesjonalnych

Jakie warunki może zaoferować swojemu operatorowi profesjonalny dron? Podstawowe to oczywiście czas lotu (nierzadko dochodzący nawet do 30 min lub nieznacznie przekraczający pół godziny) i zasięg (dochodzący do kilku kilometrów). Oczywiście duże znaczenie mają również maksymalne osiągane prędkości – w tej klasie dronów dochodzą one do przeszło 90 km/h, a przy tym mogą osiągnąć prędkość wznoszenia czy opadania rzędu – odpowiednio – nawet 6 m/s i 9 m/s (jak w jednym z popularniejszych modeli dronów profesjonalnych – DJI Inspire 2). Takie parametry zdecydowanie zwiększają dynamikę realizowanych ujęć. Warto również pamiętać, że jedną z ogromnych zalet bezzałogowców najwyższej klasy jest niezawodność – kluczowe komponenty (takie jak akumulatory czy barometry) mogą ulec podwojeniu – jeśli jeden z nich przestanie działać, jego funkcję przejmie drugi. Warto zauważyć, że DJI Matrice 600 PRO, inny lubiany model drona profesjonalnego, dysponuje aż sześcioma akumulatorami! System zabezpieczeń obejmuje również dokładne oczujnikowanie (chroniące przed zderzeniem z przeszkodą) oraz inteligentne algorytmy, które analizują dane dostarczane przez czujniki.

Profesjonalne drony korzystają nieustannie z rozwiązań sztucznej inteligencji tak, aby np. w sytuacji utraty łączności z kontrolerem lotu możliwe było bezpieczne lądowanie albo powrót. W ogromnym stopniu algorytmy AI wspierają również działania użytkowników. Drony gwarantują ogromną precyzję sterowania – mogą być zatem stosowane np. w relacjach medialnych z różnego rodzaju wydarzeń. Warto skorzystać przy tym z dostępnych w wielu modelach inteligentnych trybów lotu. Wszystkie drony profesjonalne współpracują z wysokiej klasy gimbalami oraz kamerami podłączanymi do dedykowanego gniazda. Zakres konkretnych modeli kamer kompatybilnych z danym dronem publikowany jest w specyfikacjach technicznych.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do bezzałogowców nieco mniej zaawansowanych technologicznie, drony profesjonalne nie zawierają zintegrowanego gimbala z kamerą. W przypadku rozwiązań tej klasy decyzję o wyborze konkretnego modułu do filmowania powinny bowiem poprzedzić tak samo dokładne analizy, jak wybór samego bezzałogowca. Drony profesjonalne imponują natomiast już samym zaawansowaniem w zakresie bezpieczeństwa lotu, precyzji i niezawodności sterowania, a także inteligentnych rozwiązań, które wspierają działania operatora.