Quadron

BLOG

Author: wodrones_admin
Date: 21 lipca 2021
Niekonwencjonalne wykorzystanie dronów. Sprawdź najciekawsze pomysły

Drony to uniwersalny sprzęt, który znajdują zastosowanie nawet w najbardziej niekonwencjonalnych sytuacjach. Sprawdź, jak niestandardowo je wykorzystać!

Obecnie drony kojarzą się głównie z filmowaniem – wykorzystuje się je podczas kręcenia plenerowych ujęć kinowych, prezentowania nieruchomości czy do uchwycenia kadrów z wakacji. Bardziej wtajemniczeni użytkownicy kojarzą też zapewne sportowe drony FPV wykorzystywane podczas wyścigów oraz urządzenia stosowane w przemyśle czy wojskowości. Jednak opisane poniżej zastosowania dronów mogą okazać się zaskakujące nawet dla największych miłośników quadrokopterów!

Zastosowanie drona do wyprowadzania psa

Drony przeznaczone do wyprowadzania czworonogów na spacer to dość stary pomysł, jednak naprawdę głośno zrobiło się o nim w pierwszej połowie 2020 roku. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną właściciele psów przebywający na kwarantannie zaczęli wyprowadzać swoich pupili, korzystając z… quadrokopterów, do których przywiązana była smycz. Filmiki rejestrujące takie zdarzenia nagrano między innymi na Cyprze czy w Izraelu. Oczywiście korzystanie ze zwykłego drona w takim zastosowaniu nie pozwala posprzątać po psie czy w pełni zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia, dlatego nie jest zalecane, zwłaszcza w Polsce, gdzie właściciel ma obowiązek dopilnowania czworonoga podczas spaceru. Jednak trwają już prace nad stworzeniem sprzętu, który rozwiązałby przynajmniej częściowo te problemy. Dlatego możliwe jest, że już za parę lat widok psa wyprowadzanego na spacer przez quadrokopter nie będzie niczym niezwykłym.

Drony monitorujące jakość powietrza

O ile dron-wyprowadzacz psów jest jeszcze pieśnią przyszłości, o tyle drony monitorujące jakość powietrza znajdują obecnie zastosowanie w wielu miejscach na całym świecie, także w Polsce. Wykorzystanie drona do detekcji i analizy zanieczyszczeń jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych modułów z czujnikami jakości powietrza. Są one w stanie wykrywać pyły zawieszone PM1, PM2.5 i PM10, siarkowodór, formaldehyd czy inne cząsteczki i związki chemiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza, a następnie badać ich ilość oraz wykrywać źródło. Do takich czujników należy między innymi zaprojektowany w Polsce Nosacz II, który współpracuje z takimi dronami jak DJI Matrice. Dzięki takiemu sprzętowi można sprawdzić, skąd pochodzą zanieczyszczenia, a następnie wyeliminować je (na przykład poprzez zastosowanie restrykcji wobec zakładów przemysłowych, które nie stosują odpowiednich filtrów).

Wykorzystanie drona jako kamery sportowej

Zastosowanie drona jako kamery sportowej było możliwe już od pewnego czasu, jednak urządzenie wymagało ręcznego sterowania, co w zasadzie uniemożliwiało korzystanie z niego bez pomocy osobnego operatora. W związku z tym wykorzystanie dronów do nagrywania wyczynowej jazdy na rowerze czy snowboardzie albo sportów wodnych było dość trudne. Na szczęście problem ten powoli odchodzi w niepamięć, co dzieje się dzięki coraz bardziej dynamicznemu rozwojowi zaawansowanych algorytmów śledzenia obiektów. Pozwalają one osobom uprawiającym wyczynowo sport korzystać z dronów zamiast kamer bez obawy, że sprzęt “zgubi” je w trakcie szybkiej jazdy, manewrów czy wykonywania efektownych trików.

Quadrokopterowa poczta

Drony są również wykorzystywane do dostarczania przesyłek w trudno dostępne miejsca, na przykład w wysokich górach czy na pustyni. W ten sposób można przekazywać listy, ale także żywność, leki czy nawet narządy do przeszczepów. Zastosowanie dronów umożliwia znaczne przyspieszenie dostaw tam, gdzie tradycyjny transport drogą lądową, wodną lub powietrzną byłby utrudniony lub niemożliwy. Ponadto wykorzystanie quadrokopterów pozwala na “dwustronną komunikację” – na przykład przesłanie lekarzowi próbek medycznych.

Drony zastosowane do ratowania lasów

Wykorzystanie dronów w leśnictwie jest bardzo szerokie – urządzenia tego rodzaju stosuje się między innymi do monitorowania wędrówek zwierząt czy badania siedlisk rzadkich gatunków roślin. Jednak wyjątkowo niezwykłym zastosowaniem jest użycie quadrokopterów do sadzenia drzew. Cała operacja jest kilkuetapowa: na początku drony wyposażone w kamery z modułami analizy wizyjnej badają teren i sprawdzają, gdzie drzewa są przerzedzone. Następnie pracownicy służb leśnych podejmują decyzję, jakimi gatunkami powinno zostać obsadzone dane miejsce. Wówczas wysyłane są tam specjalnie skonstruowane koptery, które rozsypują u nasiona lub wystrzeliwują pod ciśnieniem sadzonki. Zastosowanie dronów pozwala na zaopiekowanie się znacznie większymi obszarami lasu w zdecydowanie krótszym czasie, niż byłoby to możliwe przy użyciu tradycyjnych metod.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: