Quadron

BLOG

Author: wodrones_admin
Date: 15 czerwca 2021
Latasz dronem? Warto się ubezpieczyć!

Ubezpieczenie OC i inne polisy na drona nie są w większości przypadków obowiązkowe, jednak warto z nich korzystać. Sprawdź, dlaczego i jak ubezpieczyć drona!

Dlaczego warto ubezpieczyć drona?

Istnieją dwa główne powody, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie drona. Pierwszym z nich jest wartość samego urządzenia – pomijając drony-zabawki, większość sprzętów tego typu kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych (w przypadku dronów fotograficznych czy profesjonalnych dronów sportowych), a fachowe koptery przemysłowe czy filmowe mogą osiągać cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. W przypadku tak drogiego sprzętu ubezpieczenie od kradzieży czy nieszczęśliwych wypadków to konieczność. Drugi powód to potencjalne zagrożenie, jakie dron stanowi dla osób trzecich lub mienia. Według unijnego prawa ubezpieczenie OC drona jest obowiązkowe dopiero w przypadku pilotowania maszyn powyżej 20 kg masy, jednak spore szkody można wyrządzić także znacznie mniejszym urządzeniem (polscy prawodawcy rozważają obecnie wprowadzenie obowiązkowego OC od masy drona 250 g). W związku z tym warto zabezpieczyć się na wypadek, gdyby doszło do niebezpiecznej sytuacji podczas pilotowania przez Ciebie urządzenia.

Dron – ubezpieczenia dostępne na rynku

Polisy związane z dronami można podzielić na dwie zasadnicze grupy: ubezpieczenia OC dronów (dla pilota) oraz ubezpieczenia samego sprzętu. W zależności od wybranej oferty mogą się one różnić warunkami, czasem trwania i kosztami, terytorium obowiązywania umowy, a także zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Mogą być również realizowane przez różnych usługodawców.

Ubezpieczenie OC na drona (dla pilota)

W przeciwieństwie do polis samochodowych, ubezpieczenie OC drona nie obejmuje bezpośrednio samej maszyny, a kierującego nią pilota. Oznacza to, że posiadając kilka dronów, musisz ubezpieczyć się tylko raz, jednak w przypadku użyczenia swojego koptera innej osobie, musi się ona liczyć z odpowiedzialnością za ewentualne szkody. W zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, polisa może obejmować potencjalne pokrycie szkód na zdrowiu i mieniu osób trzecich, wywołanie zakłóceń w ruchu lotniczym czy inne sytuacje (na przykład wzniecenie pożaru czy uszkodzenie własności publicznej). Ubezpieczenia OC dronów są dostępne w specjalistycznych firmach ubezpieczeniowych, a czasem również u zwykłych ubezpieczycieli. Wśród ofert można znaleźć zarówno polisy dla amatorów, jak i ubezpieczenia dla profesjonalnych operatorów filmowych, służb mundurowych czy żołnierzy.

Ubezpieczenia drona – polisa na urządzenie

Ubezpieczenia AC (AeroCasco) to polisa obejmująca sam sprzęt. Oferty tego rodzaju różnią się zakresem ochrony ubezpieczeniowej, dlatego podczas szukania właściwej propozycji warto dokładnie przeczytać warunki umowy – w zależności od przypadku można liczyć na przykład na darmowy serwis, zwrot kosztów części zapasowych czy nawet otrzymanie nowego urządzenia w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia lub kradzieży.

Jak ubezpieczyć drona?

Drona można ubezpieczyć na kilka sposobów. Pierwszą metodą jest skorzystanie z usług zwykłego ubezpieczyciela, który posiada w ofercie tak zwane ubezpieczenie lotnicze (na przykład PZU). Zaletą takiej opcji jest możliwość połączenia kilku produktów ubezpieczeniowych, na przykład dołączenia polisy na drona do OC samochodowego czy ubezpieczenia na życie. Na polskim rynku funkcjonują także firmy zajmujące się ubezpieczeniami specjalistycznymi, w tym ubezpieczaniem dronów – oferują one lepsze warunki niż „uniwersalne” firmy ubezpieczeniowe, jednak zazwyczaj nie posiadają w ofercie innych polis, co dla niektórych może stanowić wadę. W przypadku, gdy zdecydujesz się wyłącznie na ubezpieczenie AeroCasco, możesz również skorzystać z polis oferowanych przez producenta drona (są one dostępne na przykład u DJI). Taka opcja jest bardzo wygodna pod kątem realizacji usług serwisowych, ponieważ nie wymaga dodatkowej komunikacji między ubezpieczycielem a podmiotem realizującym naprawę. Producenci dronów nie posiadają jednak zazwyczaj w ofercie ubezpieczenia OC, które trzeba nabyć osobno.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: