WorldOfRcDrones

Drony do filmowania

Użytkownicy, którzy wybierają dron do filmowania, wymagają od swojego latającego towarzysza wypraw fotograficznych naprawdę imponujących funkcjonalności. Współcześni producenci dronów są w stanie spełnić te wyśrubowane oczekiwania zarówno pod względem oferowanej jakości filmowania i fotografowania, jak i precyzji w sterowaniu urządzeniem podczas lotu. Pamiętajmy, że osoby decydujące się na zakup drona do filmowania to w zdecydowanej większości profesjonaliści związani zawodowo oraz zarobkowo z branżą filmową lub fotograficzną – i to właśnie na potrzeby ich pracy tworzone są zaawansowane projekty dronów z tego segmentu. Wśród hobbystów na zakup rozwiązania z wyższej półki cenowej porywają się ci, którzy swoją pasję traktują bardzo poważnie i osiągnęli w niej już znaczny poziom zaawansowania.

DJI – lider wśród dronów do fotografii i filmów

Choć rynek dronów jest rozległy, to w zestawieniach urządzeń dla fotografów oraz filmowców prym wiodą najczęściej rozwiązania dostarczane przez chińską markę DJI. A bodaj najpopularniejszymi spośród nich są DJI Mavic Pro i Mavic Zoom. Co takiego mają w sobie te urządzenia i jakimi cechami w ogóle powinien charakteryzować się dron do filmowania? Najważniejsze parametry związane są oczywiście z możliwościami kamery i obiektywu – nawet 12-megapikselowa matryca, doskonałe odwzorowania kolorów i rozwiązania wspierające ich korygowania, a także rozmaite tryby (w tym do zdjęć nocnych) podążają za pomysłami filmowców i fotografów, pozwalając na realizację praktycznie dowolnych ujęć. Transmisja wysokiej jakości filmu w czasie rzeczywistym to absolutna podstawa – wysokiej klasy drony do filmowania dbają także o to, aby nie została ona zakłócona przez żadne czynniki zewnętrzne. Niemal standardem w nowoczesnych urządzeniach z tego segmentu jest możliwość nagrywania filmów w jakości 4K (a nawet 5,2K!) z co najmniej 30 klatkami na sekundę oraz w jakości Full HD z 60 lub 120 fps. W przypadku zdjęć drony umożliwiają nie tylko wykonywanie pojedynczych fotografii, ale z powodzeniem realizują także zdjęcia seryjne oraz autobracketing (czyli wykonywanie kilku ujęć o zróżnicowanej ekspozycji w celu późniejszego nałożenia ich na siebie dla uzyskania lepszej widoczności szczegółów w każdej strefie oświetlenia).

Tryby, które wspierają artystyczną wizję

W profesjonalnych zespołach filmowych, pracujących na planach hollywoodzkich hitów, za obsługę kamer odpowiada zespół specjalistów. Podczas misji wykonywanych dronem do filmowania całą „ekipę” stanowi najczęściej jedna, maksymalnie dwie osoby. Obecność dodatkowego asystenta (czyli drugiego operatora) bywa wskazana, jeśli jeden z nich zajmuje się sterowaniem całym dronem, a drugi – samym gimbalem (czyli – co za tym idzie – położeniem kamery). Samodzielny realizator nagrań albo fotograf wcale nie jest skazany na porażkę. Musi jednak wybrać taki model drona do filmowania, który umożliwi mu maksymalne zautomatyzowanie niektórych czynności. DJI Mavic 2 (w wersji Pro oraz Zoom) wyposażony jest np. w tryb Active Track, który sprawia, że dron inteligentnie podąża za wskazanym przez użytkownika obiektem. DJI Inspire 2 w trybie Spotlight Pro śledzi określony obiekt, nawet na chwilę nie spuszczając go z „oka” kamery. Jeśli bowiem gimbal osiągnie pozycję maksymalną, cały dron automatycznie się obróci, aby płynnie podążać za śledzonym obiektem. W zależności od konkretnego modelu urządzenia możemy liczyć również na takie tryby, jak podążanie wyznaczoną wcześniej trasą i zapamiętywanie trasy, aby powtórzyć ją w późniejszym czasie, filmowanie w ujęciu 360o, czy też (dostępne we wspomnianym już dronie Mavic 2 Pro i Zoom) ujęcia typu hyperlapse. To ostatnie rozwiązanie zrobiło furorę wśród filmowców wykonujących ujęcia panoramiczne, stanowi ono bowiem połączenie timelapse z przesunięciem w powietrzu. Przygotowanie podobnego filmu w innych warunkach byłoby znacznie trudniejszym wyzwaniem, ale dron do filmowania może skutecznie ułatwić całą procedurę i poprawić jej efekty.

Przemyślana konstrukcja i pewność lotu

Nawet najlepsza kamera z najdoskonalszym obiektywem nie zrekompensowałaby wad konstrukcyjnych samego urządzenia. Dlatego drony do filmowania muszą być dopracowane także pod względem aerodynamiki, stabilności i pewności sterowania. Warto zwrócić uwagę, że ich waga najczęściej znacznie przekracza 1 kg, a to mogłoby przekładać się na płynność kontroli ruchu. Wysokiej jakości drony radzą sobie jednak w powietrzu doskonale – poruszają się płynnie, bardzo szybko i precyzyjnie reagują na polecenia operatora, a do tego wyposażone zostają w czujniki i algorytmy, które pozwalają im na omijanie napotkanych w terenie przeszkód. Bywają przy tym zaskakująco ciche. Pojedyncze naładowanie akumulatora pozwala filmowcom i fotografikom najczęściej nawet na ok. 27 – 31 minut nieprzerwanego lotu, a zasięg łączności radiowej z urządzeniem wynosi do kilku kilometrów. Producenci – w trosce o niezawodność dostarczanych przez nich urządzeń – implementują w dronach do filmowania dodatkowe zabezpieczenia, takie jak automatyczny powrót do punktu startu w razie utraty łączności z operatorem czy też dodatkowa ochrona podczas lądowania.

Podsumowanie

Bez cienia przesady można powiedzieć, że drony do filmowania stanowią ukoronowanie możliwości tego segmentu urządzeń elektronicznych. Szeroki zakres dostępnych funkcjonalności, w tym zdjęcia poklatkowe, ujęcia nocne, timelapse czy hyperlapse, znakomita jakość obrazu i pełne wsparcie operatora dzięki rozmaitym trybom lotu – to wszystko sprawia, że wokół usługi filmowania dronem wiele firm rozwija doskonale prosperujące biznesy. Bezzałogowce świetnie sprawdzają się podczas realizacji klipów video, dokumentacji eventów i ważnych wydarzeń, filmowaniu atrakcji turystycznych czy też dokumentowaniu zrealizowanych inwestycji.