WorldOfRcDrones

Drony DJI Phantom

Firma DJI została założona w 2006 roku i od tamtego czasu systematycznie zwiększa swoje udziały w rynku dronów przeznaczonych do zastosowań cywilnych. Obecnie szacuje się, że około 70% wszystkich bezzałogowych statków powietrznych jest sygnowana logiem DJI. Główna siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Shenzhen. We wszystkich podmiotach firmy jest zatrudnionych około 6000 osób. Oprócz dronów firma produkuje kamery sportowe, systemy stabilizacji, gimbale i wiele innych. Drony DJI niejednokrotnie były wykorzystywane przy realizacji popularnych produkcji kinowych i teledysków najbardziej rozpoznawalnych gwiazd show-biznesu. Pierwszy bezzałogowy statek powietrzny DJI ujrzał światło dziennie w 2015 roku. Od tamtej pory trwają nieustanne badania m.in. nad poprawieniem jakości rejestrowanego obrazu, stabilizacji lotu i wydłużenia czasu lotu. Jedną z najbardziej popularnych serii dronów DJI jest Phantom. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka modeli, które różnią się od siebie parametrami technicznymi oraz rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Każda kolejna generacja przynosi nowe, innowacyjne rozwiązania i możliwości.

Praktyczne informacje o dronach DJI z serii Phantom

Seria Phantom jest często wykorzystywana do nagrywania kreatywnych ujęć podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, a także zawodów sportowych i motorowych. Ponadto, wiele osób wykorzystuje ją do celów rekreacyjnych. Co więcej, pierwsze generacje służą również do szkolenia nowych pilotów. Czym charakteryzują się poszczególne modele?

 

  • Najnowszy model DJI Phantom 4 Pro V2.0 jest wyposażony w jednocalową matrycę CMOS, która zapewnia najwyższą jakość obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Zastosowanie mechanicznej migawki sprawia, że efekt rolling shutter został znacząco ograniczony. Kamera umożliwia nagrywania w rozdzielczości 4K, w 60 klatkach na sekundę, dzięki czemu obraz jest niezwykle dynamiczny. Maksymalny zasięg drona to aż 6 km, natomiast czas w powietrzu w zależności od warunków wynosi do 30 min. Zastosowanie wydajnego gimbala gwarantuje hipnotycznie płynne i stabilne ujęcia. Ponadto, możliwość nagrywania w płaskim profilu oferuje bardzo szeroką możliwość edycji w procesie postprodukcji. Konstrukcja drona jest wykonana m.in. ze stopów magnezu i tytanu, dzięki czemu cechuje się niską wagą, sztywnością i wytrzymałością. Z kolei śmigła są mocowane przy pomocy szybkozłączy, które umożliwiają błyskawiczny montaż i demontaż. System transmisji działa na dwóch częstotliwościach i automatycznie je przełącza w razie potrzeby. Dron DJI Phantom 4 Pro V2.0 ma wbudowanych wiele trybów sterowania. Jednym z nich jest możliwość nakreślenia palcem na ekranie dotykowym kontrolera trasy, którą podąży urządzenie. W przypadku jakichkolwiek problemów sprzęt jest wyposażony w funkcję automatycznego powrotu.

 

  • Model Phantom 3 jest dostępny w kilku wersjach, w których maksymalny czas lotu waha się od 23 do 25 minut. W egzemplarzu o nazwie Standard znajduje się wydajne ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 4480 mAh. Niejednokrotnie użytkownicy używają dwóch lub nawet trzech zamiennych baterii, dzięki czemu czas pracy urządzenia w powietrzu znacząco się wydłuża. Wersja o nazwie SE umożliwia rejestrowanie ujęć w rozdzielczości 4K, przy 30 klatkach na sekundę. Maksymalna szybkość transmisji wideo wynosi 60 Mb/s. Kąt widzenia obiektywu to aż 94 stopnie, dzięki czemu m.in. ujęcia krajobrazów wyglądają spektakularnie. Dron można bezpiecznie użytkować w szerokim zakresie temperatury roboczej, od 0 do 40 ℃. Maksymalna rozdzielczość podglądu na żywo to HD, dzięki czemu użytkownik wie, co rejestruje kamera drona.

 

Trzecia generacja dronów DJI Phantom ma jeszcze kilka innych wersji, które nieznacznie różnią się od siebie. Niemniej jednak wszystkie modele gwarantują bezpieczny i stabilny lot oraz rewelacyjną jakość zarejestrowanego materiału.

Pozostałe modele DJI Phantom

Druga generacja DJI Phantom jest wyposażona m.in. w zaawansowany system antywibracyjny, dzięki któremu zarejestrowane ujęcia są niezwykle płynne i stabilne. Możliwość zainstalowania dodatkowej kamery sportowej sprawia, że nagrania są jeszcze bardziej kreatywne. Do kompaktowego kontrolera można podłączyć m.in. smartfon lub tablet, dzięki któremu użytkownik ma zapewniony stały podgląd obrazu. DJI Phantom 2 w wersji Vision oferuje możliwość rejestrowania obrazu w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080, przy 30 klatkach na sekundę. W idealnych warunkach maksymalny zasięg sterowania to od 500 do 700 m. Dron waży 1284 g i może wykonywać zdjęcia w formacie RAW i JPG. Dron może znajdować się w powietrzu do 25 minut, jednak w praktyce wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych, a także trybu, w jakim pracuje sprzęt. Pierwsza generacja DJI Phantom jest już rzadko spotykana na rynku pierwotnym, choć jeszcze można ją znaleźć w niektórych sklepach. Wiele firm szkoleniowych wykorzystuje ją do kształcenia przyszłych pilotów.