WorldOfRcDrones

Octocoptery

Spośród wszystkich modeli dronów dostępnych na rynku, z pewnością najrzadziej spotkasz się octocopterami. Należą one do najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie i technologicznie bezzałogowców, ale z pewnością nie są przeznaczone dla wszystkich użytkowników. Z tego też względu liczba modeli z ośmioma śmigłami jest zdecydowanie niższa niż quadrocopterów czy nawet hexacopterów. O tym, jakie kryteria mogą przesądzać o zakupie octocoptera i kto najwięcej skorzysta na możliwościach dronów z tej kategorii, przeczytasz w naszym artykule.

Octocopter i jego najważniejsze właściwości

Jednym z kryteriów przyjętych do klasyfikowania dronów może być liczba śmigieł. W praktyce pod tym względem możemy podzielić bezzałogowce zasadniczo na trzy grupy: quadrocoptery, hexacoptery i właśnie octocoptery. Na tym właściwie wyczerpuje się liczba dostępnych wariantów (w urządzeniach komercyjnych) – z uwagi na konieczność zachowania symetrii liczba śmigieł musi być parzysta, a zwiększanie ilości napędów powyżej ośmiu mijałoby się z celem, także w zastosowaniach profesjonalnych. Drony wyposażone w osiem śmigieł mają bardzo ważną zaletę: potrafią unieść w powietrze znacznie cięższe ładunki, niż quadrocoptery – bez problemu radzą sobie z obciążeniami o masie przekraczającej 10 kg. Większa liczba pracujących równocześnie napędów octocoptera pozwala bowiem na uzyskanie siły ciągu nieosiągalnej dla mniejszych maszyn, co ważne – przy zastosowaniu silników BLDC o parametrach nieodbiegających zanadto od tych stosowanych w mniejszych dronach. Aby zapewnić maszynie odpowiednią sterowność, niezbędna jest oczywiście perfekcyjna „współpraca” między wszystkimi napędami w czasie rzeczywistym – dlatego podstawą konstrukcji każdego octocoptera jest zaawansowany kontroler lotu, wyposażony w najwyższej klasy czujniki inercyjne i wydajny procesor.

Z czego wynika niezawodność octocopterów?

O mocy i wydajności dronów tej klasy już wspomnieliśmy. Teraz zajmijmy się jeszcze jednym, bardzo ważnym walorem użytkowym: jest nim niezawodność, o którą producenci dronów mogą zadbać aż na kilka sposobów. Przede wszystkim wyposażając octocoptery w kilka akumulatorów, stanowiących znacznie bardziej wydajne i bezpieczne źródło energii, niż pojedynczy pakiet. W przypadku zasilania tak dużych bezzałogowców mamy do czynienia z pewnym paradoksem: im cięższy model (pamiętajmy o możliwości podczepienia do niego ładunku o wadze znacznie przekraczającej ciężar samego octocoptera), tym więcej energii trzeba zużyć, aby poderwać go do lotu i utrzymać w powietrzu. To sprawia, że nieodzowne stają się dodatkowe akumulatory, te jednak… powiększają jego wagę. Mimo to twórcom największych dronów udaje się znaleźć kompromis pomiędzy zapotrzebowaniem na zasilanie, czasem lotu, a parametrami konstrukcyjnymi bezzałogowców. Obecność dodatkowych źródeł energii ma i tę zaletę, że w razie awarii jednego z nich, pozostałe są w stanie zapobiec wypadkowi z udziałem maszyny i bezpiecznie sprowadzić octocoptera na ziemię. Dokładnie tak samo jest zresztą z napędami: przy tak dużej ich liczbie, w razie awarii jednego, pozostałe pozwalają na dalsze, bezpieczne lądowanie drona – w sytuacji awaryjnej kontroler lotu jest w stanie przestawić się na specjalny tryb sterowania, w którym aktywne silniki niejako „przejmują” funkcje uszkodzonego napędu.

O czym należy pamiętać przy zakupie takich dronów?

Octocoptery, ze względu na swoją konstrukcję, należą do droższych bezzałogowców. Nie oznacza to oczywiście, że każdy z nich dorównuje ceną urządzeniom profesjonalnym, niemniej jednak, o ile najtańsze quadrocoptery można nabyć już za kilkaset złotych, o tyle przy zakupie nawet tańszego octocoptera trzeba liczyć się z wydatkiem znacznie przekraczającym 1000 zł. Pamiętajmy również, że ze względu na swoje wymiary jest to konstrukcja przeznaczona zdecydowanie do lotów na większej, otwartej przestrzeni – o ile niektóre, najmniejsze modele dronów sprawdzają się nawet wewnątrz wyższych pomieszczeń(!), o tyle te potrzebują naprawdę sporo miejsca do wykonywania swoich misji. Druga kwestia to nieodzowność świadectwa kwalifikacji UAVO, bez którego nie możemy nawet pomarzyć o realizacji jakiejkolwiek podniebnej wyprawy. Najbardziej podstawowym powodem, dla którego musimy wyrobić sobie świadectwo, jest już sama waga octocoptera, znacznie przekraczająca wskazane w przepisach 0,6 kg. Oczywiście octocoptery raczej nie są również bezzałogowcami nadającymi się dla początkujących użytkowników – sterowanie nimi wymaga od operatora pewnego doświadczenia. Warto zwrócić uwagę, że znakomita większość tego typu dronów nie ma zintegrowanej kamery – a podłączone do niej urządzenie również wymaga odpowiedniego wysterowania. Jednak dla użytkowników doświadczonych i dysponujących odpowiednim budżetem, octocoptery będą stanowić źródło wielu fascynujących doświadczeń fotograficznych i filmowych.

Podsumowanie

Octocoptery stanowią ukoronowanie możliwości konstrukcyjnych w branży dronów. Duże wymiary, potężna moc, a co za tym idzie – również udźwig nawet kilkakrotnie przekraczający masę samego bezzałogowca – to parametry, które otwierają przed pasjonatami i profesjonalistami ogromne możliwości. Tym bardziej że do dronów z tej kategorii można podpiąć sprzęt fotograficzny i wideo o naprawdę dużych możliwościach, nie przejmując się zbytnio jego masą. Jeśli zdecydujesz się na zakup octocoptera, pamiętaj o konieczności posiadania świadectwa kwalifikacji, odpowiedniego do realizowanych przez Ciebie misji.