WorldOfRcDrones

Okulary multimedialne

Okulary z funkcją FPV (first person view), czyli z opcją widoku z perspektywy pierwszej osoby, są kompatybilne m.in. z dronami i innymi urządzeniami, z którymi łączą się poprzez HDMI. Wykorzystując je, użytkownik może widzieć dokładnie to, co rejestruje bezzałogowy statek powietrzny. Na rynku można znaleźć wiele wersji okularów multimedialnych, które różnią się od siebie m.in. parametrami technicznymi i dodatkową funkcjonalnością. Bez względu na to, który model zostanie finalnie wybrany, przed zakupem warto dowiedzieć się kilku niezwykle ważnych aspektów dotyczących okularów multimedialnych. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Najciekawsze informacje o okularach multimedialnych

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest kompatybilność z posiadanym dronem. Tę informację najlepiej sprawdzić u źródła, czyli np. na stronie internetowej producenta lub czytając oficjalny opis produktu. Informację o zgodności można również znaleźć w instrukcji obsługi, która często jest udostępniana online. W kwestii kompatybilności warto pamiętać, że okulary multimedialne mogą np. współpracować wyłącznie z kilkoma modelami danego producenta, a z innymi już nie. Gdy kompatybilność mamy już za sobą, wówczas nadszedł czas na wybór konkretnego sprzętu.

 

  • Najważniejszymi elementami są ekrany. To od ich jakości będzie zależeć intensywność doznań z używania okularów multimedialnych. Wymagający użytkownicy z pewnością powinni postawić na wyświetlacze o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli każdy. Ekrany tego typu zapewniają niezwykle szczegółowy i wyraźny obraz. Mniej zaawansowane modele mają wybudowane ekrany o rozdzielczości 1280 x 720. Poniżej tych wartości obraz może być rozmyty, a przez to mniej komfortowy w odbiorze.

 

  • Najbardziej popularną wielkością wyświetlaczy jest 5 cali. Ekrany o takiej wielkości można spotkać zarówno w zaawansowanych okularach multimedialnych, jak i w bardziej budżetowych wersjach. Kolejna kwestia to proporcje obrazu. Tutaj prym wiedzie format 16:9, zapewniający najlepsze wrażenia.

 

  • Kąty widzenia wyświetlacza to kolejny, niezwykle istotny parametr wpływający na komfort i doznania z użytkowania okularów multimedialnych. Zaawansowane modele cechują się ekranami o kątach widzenia 85°, natomiast bardziej podstawowe wersje oferują około 75°.

 

  • O płynności obrazu decyduje również częstotliwość odświeżania ekranów. Poziom 60 Hz jest w zupełności wystarczający, aby cieszyć się płynnym, niczym niezakłóconym obrazem.

 

Oprócz parametrów technicznych wyświetlaczy niezwykle ważna jest waga okularów multimedialnych. Najbardziej popularne egzemplarze ważą około 500 g, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu. Ponadto, na komfort ma duży wpływ materiał, z którego wykonane jest wnętrze okularów. Powinien być miękki i przyjemny w dotyku.

Funkcje okularów multimedialnych

Nie bez znaczenia jest szybkość transmisji danych. Wybrane modele umożliwiają podgląd w rozdzielczości 720p przy 60 klatkach na sekundę i 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Te parametry są niezwykle istotne dla płynności obrazu. Warto jednak pamiętać, że im wyższa jakość, tym zazwyczaj mniejszy zasięg.

 

  • Kolejną kwestią są opóźnienia przesyłu sygnału. W tym przypadku sprawa jest prosta. Im są mniejsze, tym lepiej. Większość modeli cechuje się opóźnieniami rzędu 100 ms, które są praktycznie niezauważalne.

 

  • Niektóre wersje okularów multimedialnych oferują możliwość sterowania dronem przy pomocy ruchów głowy. Jest to szczególnie przydatne podczas trybów umożliwiających latanie na dużej wysokości. W takiej sytuacji użytkownik może poczuć się, jakby sam znajdował się w powietrzu.

 

  • Co więcej, w niektórych przypadkach jest dostępna opcja sterowania samym gimbalem, dzięki której kadrowanie jest jeszcze łatwiejsze.

 

Topowe modele okularów multimedialnych są wyposażone w port analogowy SMA. Ponadto, mogą odtwarzać wszystkie najpopularniejsze formaty wideo.

Dodatkowe informacje

Okulary multimedialne są najczęściej zasilane akumulatorami litowo-jonowymi, zapewniającymi długie działanie urządzenia. Baterie niektórych modeli mają około 10 000 mAh pojemności. Kolejną istotną kwestią jest zakres temperatury roboczej. Okulary multimedialne zazwyczaj mogą być używane w przedziale od 0℃ do 40 ℃, chyba że producent zalecił inaczej.

 

  • Niezwykle często producenci wyposażają swoje urządzenia w gniazda na karty SD lub microSD, dzięki czemu można w zaciszu domowym oglądać m.in. filmy zarejestrowane przez drona.

 

  • Niejednokrotnie okulary multimedialne są wyposażone w gniazdo Jack 3,5 mm, umożliwiające podłączenie słuchawek.

W zestawie oprócz okularów zazwyczaj znajdziemy opaskę, anteny, ładowarkę, okablowanie, klipsy, instrukcję obsługi oraz ścierkę. W zależności od producenta i konkretnego modelu zawartość zestawów może się od siebie różnić. Wykorzystując okulary multimedialne, operator może precyzyjnie kadrować, a także zmieniać ustawienia rejestrowanego obrazu. Dzięki temu ma pewność, że dron nagrał dokładnie to, czego pilot oczekuje i nie trzeba będzie powtarzać ujęć.