Quadron

BLOG

Author: World of rc drones
Date: 25 listopada 2021
Szkolenie z latania dronem – czy warto?

Szkolenie z latania dronem nie jest konieczne do pilotowania drona, jednak w wielu przypadkach warto rozważyć taką opcję.

Sprawdź, czy warto zdecydować się na kurs latania dronem i kiedy jest on niezbędny, a także ile kosztuje.

Kurs latania dronem – na czym to polega?

Podobnie jak na przykład kurs prawa jazdy, szkolenie z latania dronem składa się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej osoby biorące udział w szkoleniu zapoznają się z podstawami prawa lotniczego, a także innymi istotnymi dla pilota drona kwestiami, takimi jak strefy wyłączone z lotów, zasady bezpiecznego sterowania urządzeniem czy budowa drona. Natomiast podczas zajęć praktycznych przyszły pilot uczy się sterowania dronem i wykonywania różnych manewrów pod okiem doświadczonego instruktora. Po zakończeniu szkolenia z latania dronem następuje egzamin – jeśli zostanie on zaliczony, pilot otrzymuje licencję na pilotowanie drona w stosownej kategorii.

Kategorie uprawnień pilotowania dronów

Rodzaj licencji na komercyjne i zawodowe pilotowanie dronów jest zależne między innymi od masy urządzenia, jego maksymalnej i minimalnej prędkości, wysokości lotu i innych warunków, które opisane są w krajowych scenariuszach standardowych (NSTS) określonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Częścią scenariuszy standardowych NSTS jest także klasyfikacja europejska UAVO, w której kryterium podziału są uprawnienia operatora: VLOS (loty w zasięgu wzroku), BVLOS (loty poza zasięgiem wzroku) i INS (prowadzenie szkoleń z latania dronem).

Kiedy szkolenie z latania dronem jest niezbędne?

Odpowiednie uprawnienia są niezbędne między innymi:

  • do pilotowania dronów w każdym innym celu niż sportowo lub rekreacyjnie, czyli komercyjnie, w ramach działalności gospodarczej oraz podczas pracy zawodowej (również w wojsku czy innych służbach). Oznacza to, że odpowiedni certyfikat jest niezbędny na przykład podczas pracy jako operator drona fotograficznego na planach filmowych lub imprezach, a także podczas prowadzenia badań i pomiarów z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (między innymi w przemyśle, rolnictwie, ochronie środowiska etc.)
  • do pilotowania dronów o masie większej niż 250 g
  • do latania dronami poza zasięgiem wzroku operatora
  • do pilotowania dronów w pobliżu osób, pojazdów i obiektów budowlanych

Wszystkie szczegóły, wyłączenia oraz wyjątki dotyczące uprawnień związanych z pilotowaniem dronów można znaleźć w zapisach cywilnego prawa lotniczego.

Kiedy jeszcze warto zdecydować się na kurs latania dronem?

Kurs latania dronem to dobre rozwiązanie także dla osób początkujących, które nie planują stosować urządzenia w innych celach niż rekreacyjne i sportowe, ale pragną zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające lepiej obsługiwać maszynę w różnych warunkach. Takie doświadczenie sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które planują korzystać z dronów fotograficznych, jak i sportowych dronów FPV.

Ile kosztuje kurs latania dronem?

Podstawowe szkolenie latania dronem (na przykład dające uprawnienia do lotów rekreacyjnych większymi dronami amatorskimi) to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena jest zależna przede wszystkim od typu drona, na którego pilotowanie chcesz uzyskać licencję (im większa masa urządzenia, tym droższy kurs), a także od tego, czy loty mają się odbywać w zasięgu wzroku operatora i/lub w obecności osób postronnych. Wyższy jest natomiast koszt kursów dających uprawnienia zawodowe, czyli pozwalających na pilotowanie drona w ramach czynności służbowych lub realizowania komercyjnych usług: zazwyczaj jest to co najmniej kilka tysięcy złotych, a w przypadku obsługi bardziej zaawansowanych urządzeń, dużego poszerzenia uprawnień operatora lub szkoleń instruktorskich – nawet kilkanaście tysięcy. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie częściowego lub całkowitego dofinansowania na kurs latania dronem, na przykład jeśli uzyskanie licencji na pilotowanie drona jest częścią działalności gospodarczej wspieranej przez państwo lub gdy kurs jest wymagany przez aktualnego pracodawcę.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: