Quadron

BLOG

Author: World of rc drones
Date: 14 września 2021
Praca jako operator drona zawodem przyszłości?

Operator dronów w krótkim czasie stał się pełnoprawnym zawodem. Zapotrzebowanie na usługi tego typu systematycznie rośnie. Czy ten trend się utrzyma?

Bezzałogowe statki powietrzne początkowo były kojarzone wyłącznie z gadżetem służącym do zabawy. Obecnie drony są wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie, a nawet w wojsku. Tak szerokie wykorzystanie sprawia, że operator drona stał się zawodem z atrakcyjną ścieżką rozwoju.

Operator drona – praca przyszłości?

Wszechstronne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych wynika m.in. z ogromnego postępu technologicznego, który miał miejsce w ostatnich latach. W efekcie zarówno do użytku cywilnego, jak i wojskowego trafiły urządzenie, które w niczym nie przypominają swoich poprzedników.

  • Obecnie operator dronów steruje urządzeniem, które charakteryzuje się ogromnym zasięgiem, dużym udźwigiem, wysoką maksymalną prędkością i szeregiem zabezpieczeń. W połączeniu z nowoczesnymi kamerami, czujnikami i pozostałymi akcesoriami, dron stał się uniwersalnym sprzętem do zadań specjalnych.
  • Nie dziwi więc fakt, że bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane w wielu branżach. Pilotowanie nierzadko bardzo drogiego urządzenia w trudnych warunkach wymaga nie tylko uprawnień, ale również doświadczenia i wiedzy. Z tego powodu profesjonalny operator drona jest niezwykle cenionym i poszukiwanym pracownikiem na rynku.

Bezzałogowe statki powietrzne są użytecznymi narzędziami pracy pozwalającymi na wykonywanie zadań, które są potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Warto jednak pamiętać, że praca jako operator drona wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. Wynika ona nie tylko z wartości sprzętu operatorskiego, ale także szkód jakie może wyrządzić nieprawidłowo pilotowany dron.

Praca dla operatora drona – podstawowe informacje

Nowoczesne drony są wyposażone w wysokiej klasy kamery połączone z zaawansowanym systemem stabilizacji. Ponadto możliwość wprowadzenia manualnych ustawień i rejestrowaniu obrazu w płaskim profilu gwarantują perfekcyjną jakość obrazu.

  • Operator drona może liczyć m.in. na zlecenia związane z realizacją teledysków, filmów krótko i pełnometrażowych, a także imprez okolicznościowych, w tym wesel, komunii i urodzin. Obecnie drony do filmowania są wyposażone w kamery pozwalające rejestrować obraz w rozdzielczości m.in. 4K. Choć usługi tego typu należą obecnie do najbardziej popularnych to tak naprawdę stanowią tylko niewielką część możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych.
  • Drony charakteryzujące się dużym udźwigiem są wykorzystywane m.in. w rolnictwie do rozpylania środków ochrony roślin. Urządzenia tego typu są przystosowane do szybkiego uzupełniania zbiornika i precyzyjnego spryskiwania. Ponadto operator drona monitoruje uprawy. Jest to niezwykle istotne w przypadku osób posiadających duży areał.

Z kolei praca jako operator drona w ratownictwie wiąże się z nieustannym obserwowaniem otoczenia np. plaży. Pomagają w tym nowoczesne kamery rejestrujące obraz charakteryzujący się wysoką rozdzielczością. Dron pozwala na monitorowanie olbrzymiego obszaru w stosunkowo krótkim czasie, dlatego znajduje zastosowanie w tak zwanych systemach wczesnego ostrzegania.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się drony?

Operator dronów może również liczyć na zlecenia związane z oceną stanu technicznego infrastruktury. Dotyczy to nie tylko zabytków, ale też budynków firmowych i innych trudno dostępnych miejsc. Praca dla operatora drona może obejmować także filmowanie elementów infrastruktury energetycznej i gazowej. W takich przypadkach wykorzystuje się drony przemysłowe. Bezzałogowe statki powietrzne, których kamery są wyposażone w funkcję przybliżania zarejestrują każde, nawet najmniejsze uszkodzenie. Ponadto wykryją nieprawidłową pracę urządzenie lub inne niepokojące zdarzenia wymagające np. prac konserwacyjnych. Drony są również wykorzystywane w geodezji oraz w wojsku, m.in. do patrolowania granic.

Operator dronów – zarobki

Zatem ile zarabia operator drona? Wszystko zależy czy osoba pracuje na stałe w konkretnym przedsiębiorstwie, czy wykonuje usługi na zasadzie podwykonawcy. Kolejną zmienną jest rodzaj posiadanego drona, a także zakres usługi. Niekiedy operator zajmuje się również montażem nagranego materiału. Z tych powodów różnica pomiędzy minimalną a maksymalną stawką za godzinę pracy może wynosić nawet kilkaset złotych. Czy obecnie wszyscy operatorzy dronów mogą liczyć na stałą liczbę dobrze płatnych zleceń? Niestety nie. Póki co zapotrzebowanie na profesjonalne usługi nie jest tak duże, aby w 100% wypełnić grafik pilotów. W związku z tym wiele osób traktuje tę pracę jako dodatek do głównej pracy lub pracuje jako operator drona wyłącznie w weekendy.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: