WorldOfRcDrones

Drony DJI Inspire

Przedsiębiorstwo DJI, znane również jako Shenzhen DJI Sciences and Technologies Ltd., jest najbardziej rozpoznawalną firmą produkującą bezzałogowe statki powietrzne w sektorze cywilnym. W wolnym tłumaczeniu skrót DJI oznacza „wielka innowacja na granicy”. Główna siedziba znajduje się w Shenzhen, natomiast fabryki mieszczą się praktycznie na całym świecie. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych m.in. za innowacyjność i nowoczesne rozwiązania. Według szacunków ekspertów, około 70% sprzedawanych dronów jest sygnowane logiem DJI. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w produkcji kamer akcji, systemów stabilizacji, gimbala, a także niezwykle zaawansowanych systemów sterowania torem lotu. Pierwszy dron wyprodukowany przez DJI ujrzał światło dzienne w 2015 roku. W następnych latach powstawały kolejne generacje charakteryzujące się coraz bardziej zaawansowaną konstrukcją. Statki powietrzne z Shenzen niejednokrotnie brały udział w realizacji największych produkcji kinowych. Ponadto, są często wykorzystywane podczas nagrywania teledysków. DJI Inspire to profesjonalna seria dronów, gwarantująca najwyższą jakość rejestrowanego obrazu, a także szereg ustawień manualnych. Choć jest teoretycznie podobna do serii Phantom, w praktyce jednak to bardziej zaawansowana konstrukcja, przeznaczona m.in. dla profesjonalistów.

Praktyczne informacje o dronach z DJI z serii Inspire

Od urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania wymaga się komponentów z najwyższej półki. Nie inaczej jest w przypadku dronów DJI z serii Inspire. Statki powietrzne są wykonane z niezwykle lekkich, aczkolwiek bardzo wytrzymałych materiałów gwarantujących odpowiednią sztywność konstrukcji. Do produkcji dronów wykorzystano m.in. stop magnezu i aluminium, a także włókno węglowe. Czym charakteryzuje druga generacja Inspire?

 

  • Wersja DJI Inspire 2 L jest wyposażona w zaawansowaną kamerę Zenmuse X5S, która umożliwia rejestrowanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 5,2 K, przy 30 klatkach na sekundę. Ponadto, oferuje profesjonalne formaty nagrywania, takie jak CinemaDNG i Apple ProRes. W przypadku rozdzielczości 4K jest dostępna opcja 60 klatek na sekundę, co pozwala tworzyć m.in. niezwykle płynne ujęcia w slow motion. Kamera może rejestrować obraz w kodeku H.264 oraz H.265, z maksymalną prędkością aż do 100 Mb/s. 

 

  • Ponadto, dron umożliwia wykonywanie sekwencyjnych zdjęć w rozdzielczości 20,8 Mpix z prędkości 20 klatek na sekundę w formacie JPEG i DNG. Zarejestrowany materiał może być zapisywany na dwa sposoby. Jednym z nich jest karta pamięci w formacie microSD. Warto pamiętać, że w przypadku rejestrowania ujęć w wysokiej rozdzielczości, niezbędne są nośniki pamięci charakteryzujące się bardzo szybką prędkością zapisu danych. Kolejna możliwość to archiwizacja materiału na dysku SSD.

 

  • Dron DJI Inspire 2 jest wyposażony w kamerę z mocowaniem MFT. Oznacza to, że użytkownicy mogą wybierać spośród 8 w pełni kompatybilnych obiektywów. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ogniskową, ale również wartością przysłony. Szeroki wybór sprawia, że bez względu na to, w jakich warunkach oświetleniowych jest rejestrowany obraz, zawsze będzie wyglądał perfekcyjnie.

 

  • Opisywany model jest wyposażony w zaawansowane sensory, które wykrywają przeszkody z odległości nawet 30 m. Ponadto, czujniki działają w każdym trybie, dzięki czemu ograniczają ryzyko kolizji do minimum.

 

  • Maksymalny czas lotu drona to 27 minut, jednak w praktyce jest uzależniony m.in. od panujących warunków atmosferycznych i trybu, z którego korzysta użytkownik. 

 

Waga drona to 4000 g. Urządzenie jest oferowane razem z walizką gwarantującą bezpieczny transport i przechowywanie.

DJI Inspire 1 – podstawowe informacje

Pierwsze generacja dronów DJI Inspire była prawdziwą rewolucją w kinematografii. Statek powietrzny jest wyposażony w kamerę z wbudowaną matrycą CMOS o wielkości 1/2,3 cala. Zastosowanie niezwykle wydajnego obrotowego gimbala sprawiło, że pole widzenia kamery jest równe 360 stopni. Czym jeszcze cechuje się pierwsza generacja?

 

  • Maksymalna rozdzielczość, z jaką kamera może rejestrować obraz, to 4K przy 30 klatkach na sekundę. Natomiast zdjęcia mogą być zapisywane zarówno w formacie JPEG, jak i DNG.

 

  • Maksymalny czas lotu wynosi 18 minut, choć jak w każdym urządzeniu tego typu, jest uzależniony od wielu czynników, takich jak siła wiatru i tryb pracy drona.

 

  • Urządzenie jest wyposażone w moduł GPS oraz w system, który stale monitoruje żywotność baterii.

 

  • Maksymalny zasięg nadajnika w idealnych warunkach to 2000 m, natomiast dron może wznieść się aż na 4500 m. 
  • Podgląd na żywo może odbywać się m.in. przy pomocy urządzenia mobilnego, takiego jak tablet lub smartfon, które podłącza się do kontrolera.Pomimo że pierwsza generacja jest mniej zaawansowana niż druga, to w dalszym ciągu gwarantuje wysoką jakość rejestrowanego obrazu, który można wykorzystać w wielu profesjonalnych produkcjach. Ze względu na krótszy czas pracy w powietrzu, wielu użytkowników używa 2, a nawet 3 zapasowych ogniw, które zapewniają znacznie dłuższy czas pracy.