WorldOfRcDrones

Drony DJI Inspire

Przedsiębiorstwo DJI, znane również jako Shenzhen DJI Sciences and Technologies Ltd., jest najbardziej rozpoznawalną firmą produkującą bezzałogowe statki powietrzne w sektorze cywilnym. W wolnym tłumaczeniu skrót DJI oznacza „wielka innowacja na granicy”. Główna siedziba znajduje się w Shenzhen, natomiast fabryki mieszczą się praktycznie na całym świecie. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych m.in. za innowacyjność i nowoczesne rozwiązania. Według szacunków ekspertów, około 70% sprzedawanych dronów jest sygnowane logiem DJI. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w produkcji kamer akcji, systemów stabilizacji, gimbala, a także niezwykle zaawansowanych systemów sterowania torem lotu. Pierwszy dron wyprodukowany przez DJI ujrzał światło dzienne w 2015 roku. W następnych latach powstawały kolejne generacje charakteryzujące się coraz bardziej zaawansowaną konstrukcją. Statki powietrzne z Shenzen niejednokrotnie brały udział w realizacji największych produkcji kinowych. Ponadto, są często wykorzystywane podczas nagrywania teledysków. DJI Inspire to profesjonalna seria dronów, gwarantująca najwyższą jakość rejestrowanego obrazu, a także szereg ustawień manualnych. Choć jest teoretycznie podobna do serii Phantom, w praktyce jednak to bardziej zaawansowana konstrukcja, przeznaczona m.in. dla profesjonalistów.

Praktyczne informacje o dronach z DJI z serii Inspire

Od urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania wymaga się komponentów z najwyższej półki. Nie inaczej jest w przypadku dronów DJI z serii Inspire. Statki powietrzne są wykonane z niezwykle lekkich, aczkolwiek bardzo wytrzymałych materiałów gwarantujących odpowiednią sztywność konstrukcji. Do produkcji dronów wykorzystano m.in. stop magnezu i aluminium, a także włókno węglowe. Czym charakteryzuje druga generacja Inspire?

 

  • Wersja DJI Inspire 2 L jest wyposażona w zaawansowaną kamerę Zenmuse X5S, która umożliwia rejestrowanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 5,2 K, przy 30 klatkach na sekundę. Ponadto, oferuje profesjonalne formaty nagrywania, takie jak CinemaDNG i Apple ProRes. W przypadku rozdzielczości 4K jest dostępna opcja 60 klatek na sekundę, co pozwala tworzyć m.in. niezwykle płynne ujęcia w slow motion. Kamera może rejestrować obraz w kodeku H.264 oraz H.265, z maksymalną prędkością aż do 100 Mb/s. 

 

  • Ponadto, dron umożliwia wykonywanie sekwencyjnych zdjęć w rozdzielczości 20,8 Mpix z prędkości 20 klatek na sekundę w formacie JPEG i DNG. Zarejestrowany materiał może być zapisywany na dwa sposoby. Jednym z nich jest karta pamięci w formacie microSD. Warto pamiętać, że w przypadku rejestrowania ujęć w wysokiej rozdzielczości, niezbędne są nośniki pamięci charakteryzujące się bardzo szybką prędkością zapisu danych. Kolejna możliwość to archiwizacja materiału na dysku SSD.

 

  • Dron DJI Inspire 2 jest wyposażony w kamerę z mocowaniem MFT. Oznacza to, że użytkownicy mogą wybierać spośród 8 w pełni kompatybilnych obiektywów. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ogniskową, ale również wartością przysłony. Szeroki wybór sprawia, że bez względu na to, w jakich warunkach oświetleniowych jest rejestrowany obraz, zawsze będzie wyglądał perfekcyjnie.

 

  • Opisywany model jest wyposażony w zaawansowane sensory, które wykrywają przeszkody z odległości nawet 30 m. Ponadto, czujniki działają w każdym trybie, dzięki czemu ograniczają ryzyko kolizji do minimum.

 

  • Maksymalny czas lotu drona to 27 minut, jednak w praktyce jest uzależniony m.in. od panujących warunków atmosferycznych i trybu, z którego korzysta użytkownik. 

 

Waga drona to 4000 g. Urządzenie jest oferowane razem z walizką gwarantującą bezpieczny transport i przechowywanie.

DJI Inspire 1 – podstawowe informacje

Pierwsze generacja dronów DJI Inspire była prawdziwą rewolucją w kinematografii. Statek powietrzny jest wyposażony w kamerę z wbudowaną matrycą CMOS o wielkości 1/2,3 cala. Zastosowanie niezwykle wydajnego obrotowego gimbala sprawiło, że pole widzenia kamery jest równe 360 stopni. Czym jeszcze cechuje się pierwsza generacja?

 

  • Maksymalna rozdzielczość, z jaką kamera może rejestrować obraz, to 4K przy 30 klatkach na sekundę. Natomiast zdjęcia mogą być zapisywane zarówno w formacie JPEG, jak i DNG.

 

  • Maksymalny czas lotu wynosi 18 minut, choć jak w każdym urządzeniu tego typu, jest uzależniony od wielu czynników, takich jak siła wiatru i tryb pracy drona.

 

  • Urządzenie jest wyposażone w moduł GPS oraz w system, który stale monitoruje żywotność baterii.

 

  • Maksymalny zasięg nadajnika w idealnych warunkach to 2000 m, natomiast dron może wznieść się aż na 4500 m. 
  • Podgląd na żywo może odbywać się m.in. przy pomocy urządzenia mobilnego, takiego jak tablet lub smartfon, które podłącza się do kontrolera.



Pomimo że pierwsza generacja jest mniej zaawansowana niż druga, to w dalszym ciągu gwarantuje wysoką jakość rejestrowanego obrazu, który można wykorzystać w wielu profesjonalnych produkcjach. Ze względu na krótszy czas pracy w powietrzu, wielu użytkowników używa 2, a nawet 3 zapasowych ogniw, które zapewniają znacznie dłuższy czas pracy.