WorldOfRcDrones

Drony półprofesjonalne

W branży dronów, podobnie jak w każdej innej dziedzinie techniki, popyt kształtuje podaż. Skoro zatem po zakup własnych bezzałogowców ruszyły szerokie kręgi osób o różnym stopniu zaawansowania – od zupełnie początkujących po doświadczone – i o diametralnie różnych potrzebach, rynek musiał odpowiedzieć im bogatą ofertą rozmaitych modeli dronów. Być może jednym z najciekawszych segmentów całej branży są właśnie omawiane w niniejszym artykule drony półprofesjonalne. Przyjrzyjmy się, jakie propozycje dla siebie mogą znaleźć wśród nich osoby o wyższych niż przeciętne oczekiwaniach.

Dla kogo przeznaczone są drony półprofesjonalne

Obok wysoko wyspecjalizowanych bezzałogowców przeznaczonych dla profesjonalnych ekip filmowych, a także specjalistów z innych branż (np. geodetów czy rolników) powstała spora grupa urządzeń trafiających do bardzo szerokiego grona wymagających odbiorców. Drony półprofesjonalne, bo o nich mowa, charakteryzują się cenami przystępniejszymi niż w modelach z półki profesjonalnej, a jednocześnie pod wieloma względami nie ustępują im technicznym zaawansowaniem. Do sterowania większością (jeśli nie wszystkimi) tego typu bezzałogowców niezbędne będą świadectwa kwalifikacji UAVO, ponieważ ich waga przekracza 0,6 kg (a taką maksymalną masę startową mogą mieć modele latające, dla których owa „licencja” nie jest wymagana). Drony półprofesjonalne doskonale sprawdzą się w takich zastosowaniach jak wideofilmowanie uroczystości, prywatnych imprez, plenerowych eventów, materiałów promocyjnych dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozwolą także na realizację sesji fotograficznych w ciekawych plenerach, sesji ślubnych, a także przygotowywanie materiałów na profesjonalne blogi i vlogi. Półprofesjonalne drony mogą stać się doskonałymi towarzyszami podróży (autorzy blogów podróżniczych z pewnością będą z nich zadowoleni, choć muszą pamiętać oczywiście o pewnych ograniczeniach prawnych związanych z przewożeniem drona – a zwłaszcza akumulatorów – samolotami).

Możliwości i funkcjonalności dronów

Drony półprofesjonalne są zbyt zaawansowane jak na oczekiwania użytkowników, którzy poszukują bezzałogowca do rywalizacji sportowej albo zwykłej rekreacji. Urządzenia tej klasy nie są przeznaczone do wykonywania np. powietrznych ewolucji, choć ich zwrotność i możliwości sterowania są znakomite. Parametry lotów oraz związane z nimi udogodnienia pełnią jednak w dronach półprofesjonalnych rolę służebną wobec ich najważniejszego zadania, czyli wykonywania bardzo wysokiej jakości zdjęć oraz filmów. Podczas realizacji misji bezzałogowce pomagają sobie wieloma zabezpieczeniami, w tym oczujnikowaniem, które wspiera je w inteligentnym omijaniu przeszkód. Oferują także możliwość zapamiętywania pokonywanej trasy (choćby po to, aby powtórzyć ją później w innych warunkach, np. o innej porze dnia lub roku) albo podążania ściśle według ścieżki określonej przez użytkownika. Wśród zabezpieczeń dronów półprofesjonalnych należy wymienić także liczne rozwiązania gwarantujące odporność na zakłócenia. Wbrew pozorom ochrona taka zyskuje na znaczeniu nie tylko ze względu na pozbawioną przerw realizację ujęć filmowych, ale także z racji bezpieczeństwa samego urządzenia. Pamiętajmy, że zasięg popularnych dronów jest duży, obejmuje kilka kilometrów, zatem utrata łączności z bezzałogowcem na skutek zakłóceń w sterowaniu radiowym mogłaby wywołać u operatora spore zaniepokojenie.

Zdjęcia, filmy i tryby pracy, które im sprzyjają

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najważniejszym zadaniem dronów półprofesjonalnych jest realizacja możliwie jak najwyższej jakości filmów i zdjęć przez urządzenie ze średniej półki cenowej. Okazuje się, że najlepsi światowi producenci mają w tym zakresie bardzo wiele do zaoferowania użytkownikom. Najpopularniejsze drony półprofesjonalne – takie jak DJI Mavic i Phantom, Yuneec Typhoon czy też PowerVision PowerEgg, który dołączył do nich niedawno – wyróżniają się ogromnym bogactwem ciekawych trybów oraz inteligentnych opcji, dzięki którym zapewniają swoim operatorom znakomite wsparcie. Do najważniejszych funkcjonalności należy oczywiście możliwość aktywnego śledzenia wskazanego obiektu (na podstawie inteligentnej analizy obrazu), a także zapamiętywanie pokonywanych tras czy też lot według trasy wskazanej przez operatora. Dla dronów półprofesjonalnych nie stanowią problemu zdjęcia poklatkowe lub też wykonywane w określonych interwałach czasowych, a także realizacja filmów w jakości 4K lub Full HD. W poszczególnych modelach znajdziemy nawet unikalne, ciekawe „smaczki”, takie jak genialna opcja filmowania z zoomem w dronie DJI Mavic 2 Zoom czy też możliwość rejestrowania dźwięku z ziemi i synchronizowania go z nagraniem, dostępna w dronach PowerVision PowerEgg.

Podsumowanie

Drony półprofesjonalne stanowią grupę urządzeń, która połączyła potrzeby ambitnych pasjonatów oraz profesjonalnych fotografów, filmowców i blogerów. Godne podziwu parametry realizacji nagrań wideo oraz wykonywania zdjęć, automatyczne, inteligentne tryby sterowania oraz zaawansowane omijanie przeszkód idą tu w parze z naprawdę przystępną (jak na takie udogodnienia i możliwości) ceną. Dzięki temu półprofesjonalne drony biją rekordy popularności i zawsze okazują się trafną inwestycją – nie tylko dla właścicieli firm, ale też tych wszystkich użytkowników, którzy podchodzą bezkompromisowo do jakości realizowanych przez siebie materiałów. Drony z omawianej, wysokiej półki, w połączeniu z talentem i wyobraźnią operatora stwarzają właściwie nieograniczone możliwości.