Drony przemysłowe
Kiedy myślimy o profesjonalnych zastosowaniach bezzałogowców, jako pierwsze przychodzą nam do głowy imponujące filmy albo też panoramiczne kadry wideo, realizowane przy użyciu tych urządzeń. Drony zawędrowały nawet do hollywoodzkich wytwórni filmowych, ale jednocześnie stosowane są również w wielu mniej spektakularnych, za to niezmiernie ważnych i potrzebnych branżach. Korzysta z nich wojsko, ekipy ratunkowe, prowadzące działania np. na terenach objętych katastrofami naturalnymi, a nawet media. W tym artykule prezentujemy natomiast najciekawsze drony przemysłowe, które na co dzień wspierają specjalistów z branż: budowlanej, inżynierskiej czy też rolnej.
Drony przemysłowe do mapowania terenu
Do najbardziej zaawansowanych technologicznie dronów przemysłowych należą modele korzystające z technologii RTK (ang. Real Time Kinematic). Wykorzystują one nawigację satelitarną do wykonywania pomiarów o zadziwiającej dokładności, rzędu pojedynczych centymetrów. Tego typu bezzałogowce znajdują bardzo szerokie zastosowanie w geodezji, czy też podczas przygotowania i realizacji inwestycji. Dzięki zastosowaniu RTK w dronach przemysłowych możliwe jest szybkie opracowywanie bezbłędnych map przy znacznie mniejszym nakładzie pracy, niż miało to miejsce w przypadku fotografii lotniczej i innych, stosowanych dawniej metod. Warunkiem poprawnego działania modułu do sporządzania pomiarów jest oczywiście wysoka stabilność lotu, ale i z tym drony przemysłowe radzą sobie doskonale. Co więcej, gromadzą one materiały, które znajdują inne zastosowania i przeznaczone są do dalszej, późniejszej obróbki.
Drony przemysłowe do inspekcji inżynierskich
Opisane powyżej modele bezzałogowców dzięki wysokiej jakości kamerom sprawdzają się nie tylko w geodezji, czy monitorowaniu inwestycji. Drony przemysłowe doskonale sprawdzają się również w takich zadaniach jak inspekcje inżynierskie przeprowadzane na trudno dostępnych elementach konstrukcji, czy też po prostu na dużych wysokościach. Możliwa jest zatem obserwacja na przykład stanu technicznego platform wiertniczych (przypomnijmy, że profesjonalnymi dronami przemysłowymi można sterować z odległości kilku kilometrów, uzyskując niezakłóconą łączność radiową oraz przekaz obrazu w czasie rzeczywistym) i innej infrastruktury wydobywczej. Pozostałe instalacje obserwowane z użyciem bezzałogowców to mosty, wieże, linie przesyłowe, a także elementy instalacji w elektrowniach OZE (np. turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych). Możliwości samych dronów przemysłowych zostają tu wzbogacone o funkcjonalności montowanych do nich kamer – wspomnijmy, że Zenmuse Z30 od DJI wyposażona została w aż 30-krotny zoom optyczny, a więc pozwala na filmowanie nawet bardzo małych detali.
Drony przemysłowe stosowane w rolnictwie
Producenci bezzałogowców mają wiele do zaoferowania firmom z branży rolnej. Przygotowali dla nich nawet dedykowane wersje dronów przemysłowych, przystosowanych do realnych potrzeb właścicieli pól uprawnych, sadów czy też plantacji. Drony wspierają rolników przede wszystkim w monitorowaniu wzrostu roślin i stanu upraw oraz ich bezpieczeństwa, ale także w prowadzeniu… oprysków! Nie bez znaczenia jest tu możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy, tak aby zmniejszyć zaangażowanie operatora i maksymalnie uprościć wykonywane operacje oraz uczynić je wydajniejszymi. W dronach przemysłowych DJI dla branży rolnej spotkamy udogodnienie w postaci jednoczesnego sterowania eskadrą kilku bezzałogowców, co dodatkowo przyspiesza pracę na dużych obszarach. Jakie jeszcze parametry mają znaczenie w omawianych zastosowaniach? Ważne jest, aby drony zapewniały duży zasięg (oraz – oczywiście – wysoki standard łączności radiowej), były odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także pozwalały na dłuższy lot bez konieczności ponownego ładowania akumulatora.
Osprzęt do dronów przemysłowych
W misjach realizowanych z użyciem profesjonalnych bezzałogowców wykorzystywane są zarówno uniwersalne kamery, jak i moduły dedykowane. W rynkowej ofercie akcesoriów do dronów przemysłowych znajdziemy na przykład kamery do inspekcji plonów – czyli multispektralne, przeznaczone do oceny etapu wegetacji, co wpływa na podejmowane przez właścicieli gospodarstw rolnych decyzje dotyczące stosowania środków ochrony roślin. Kamery termowizyjne w połączeniu z dronami przemysłowymi z kolei wykorzystywane są w branży budowlanej i inżynierskiej, m.in. do oceny strat ciepła w budynkach. Dodajmy, że odgrywają także dużą rolę w akcjach ratowniczych (podobnie jak kamery pracujące w trybie nocnym). Drony przemysłowe mogą pracować również np. z detektorami wycieku gazu. Urządzenia stosowane w miejscach o podwyższonym poziomie ryzyka (np. uczęszczanych przez ludzi) można wyposażyć w specjalne spadochrony gwarantujące łagodniejszy spadek w razie znacznego uszkodzenia lub poważnej awarii.
Podsumowanie
Choć większą popularnością (z racji dostępności dla szerokiego kręgu użytkowników) cieszą się bezzałogowce do filmowania, to jednak bardziej znaczący wpływ na nasze życie mają i zapewne będą miały drony przemysłowe. Ich wykorzystanie pozwala ograniczyć ryzyko awarii w konstrukcjach budowlanych oraz szybciej wykrywać źródła ewentualnych awarii (np. na liniach przesyłowych). Drony przemysłowe wykorzystywane w rolnictwie znacznie podnoszą natomiast wydajność plonów, a co za tym idzie, (w niepewnych warunkach pogodowych) mogą korzystnie wpływać np. na dostępność i ceny płodów rolnych.