Gadżety i zabawki
Wiele nowo pojawiających się na rynku technologii zostaje błyskawicznie dopasowanych do potrzeb skrajnie różnych grup odbiorców. Tak jest również z dronami, z których korzysta zarówno wojsko czy służby ratunkowe, jak i miłośnicy modeli latających. Wśród zdalnie sterowanych konstrukcji nie mogło zabraknąć także dronów dla dzieci. Zabawki mogą przy tym spełniać zadanie znacznie ważniejsze, niż zwykła rozrywka – wspierają bowiem naukę programowania. Zakres oferty dronów znacznie rozszerzają także dostępne na rynku gadżety, takie jak naklejki nadające modelom indywidualny wygląd.
Drony idealne dla najmłodszych
Drony przeznaczone dla dzieci dysponują dziś naprawdę dobrym wyposażeniem. Podstawą ich konstrukcji jest oczywiście korpus wyposażony w parzystą liczbę ramion ze śmigłami (najczęściej 4 lub 6). Nawet najtańsze modele latające mają fabrycznie wbudowaną kamerę zapewniającą transmisję obrazu często w jakości HD! Sterowanie zabawkowymi dronami realizowane jest najczęściej za pośrednictwem urządzenia mobilnego (smartfona lub tabletu), na którym instaluje się dedykowaną aplikację. Nie wszystkie drony dla dzieci pozwalają natomiast na rejestrowanie obserwowanego obrazu – jeśli użytkownik chce, aby jego model latający dawał taką możliwość, powinien upewnić się, że wybrane przez niego urządzenie zostało wyposażone również w funkcję nagrywania filmów. Faktem jest jednak, że dron dla dzieci dostarcza wspaniałej, pasjonującej rozrywki nawet wówczas, gdy umożliwia po prostu podgląd otoczenia w czasie rzeczywistym. Ograniczenia, takie jak słabsze akumulatory pozwalające najczęściej na kilka minut lotu, czy brak zaawansowanych funkcji inteligentnego sterowania – nie są najczęściej żadną przeszkodą dla młodych użytkowników dronów.
Dron – zabawka…
Dronom, które mają stać się towarzyszami dziecięcych zabaw, stawia się na ogół niezbyt wygórowane wymagania. Najważniejsza jest tu łatwość obsługi – aby powierzanie modelowi latającemu misji do wykonania było zadaniem wykonalnym nawet dla młodszych użytkowników. Sam lot w określonym kierunku to niewiele, dlatego drony umożliwiają wykonywanie dodatkowych ewolucji, takich jak obrót w miejscu. Sporą atrakcją jest także technologia startu bezpośrednio z otwartej dłoni użytkownika, oferowana przez mniejsze modele latające. Warto przy tym zauważyć, że dzieci najczęściej będą korzystały z dronów wewnątrz pomieszczeń, dlatego zabawka przeznaczona dla nich musi nadawać się do użytkowania w domu. To z kolei oznacza, że powinna być lekka, mała i zwrotna, natomiast jej zasięg i maksymalny czas ciągłego lotu będą miały drugorzędne znaczenie. Najmłodsi użytkownicy z pewnością nie będą również tak sprawni w kierowaniu lotem drona, aby ustrzec go przed zderzeniem z przeszkodami. Modele zdolne do samodzielnego omijania przeszkód i analizy toru lotu są dosyć ciężkie, duże i… kosztowne, dlatego optymalnym wyjściem jest zakup w pierwszej kolejności drona – zabawki w niższej cenie, z nastawieniem na to, że dziecko dopiero będzie się uczyć zasad sterowania oraz obsługi.
… czy dron edukacyjny?
Zwiadowcze loty wykonywane w domu, ogrodzie lub na łące nie muszą oznaczać jedynie dobrej zabawy. Można wykorzystać je również z pożytkiem dla rozwoju młodego człowieka. Drony dla dzieci i młodzieży zachęcają bowiem do eksperymentowania np. z samodzielnym programowaniem czy też wdrażają użytkownika w świat sztucznej inteligencji. Niektórzy producenci wprost zachęcają do tworzenia odpowiednich aplikacji i dostarczają młodym operatorom narzędzia (najczęściej aplikacje lub środowiska programistyczne), w których mogą oni łatwo i bez zaawansowanej znajomości języków programowania stworzyć algorytm dla swojego drona. Co niezmiernie ważne, modele latające wyposażone są nawet w zdolność uczenia się, a użytkownicy znajdujący się na wyższym poziomie zaawansowania zyskują szansę programowania nie jednego, a kilku dronów edukacyjnych. Zarządzanie taką eskadrą i obserwowanie, jak własnoręcznie zaprogramowane modele unoszą się w powietrzu, wykonując synchroniczne akrobacje, to niewątpliwie źródło ogromnej satysfakcji i doskonałe wprowadzenie do „poważnej” robotyki.
Praktyczne gadżety do dronów
Oprócz dronów – zabawek i dronów edukacyjnych, producenci oferują szereg praktycznych gadżetów, które można wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa zabawy z modelem latającym lub do personalizacji miniaturowej maszyny. Niemal niezbędne okazują się osłony śmigieł w postaci cienkiej ramy z tworzywa sztucznego. Wiele dronów wyposażonych jest fabrycznie w komplet osłon, ale podczas wykonywania misji wśród przeszkód nieraz może się zdarzyć, że któraś z nich ulegnie pęknięciu. Z tego względu warto zawczasu zaopatrzyć się w zapasowy komplet osłon do śmigieł drona. Innym wartym zauważenia gadżetem jest naklejka na model latający. Dzięki naklejkom można nadać dronom całkowicie indywidualny charakter i zwiększyć ich estetykę. Tego typu rozwiązanie nie musi oznaczać jednak wyłącznie dekoracji – na rynku dostępne są naklejki odblaskowe, dzięki którym dron staje się lepiej widoczny np. podczas wieczornych misji.
Podsumowanie
Proste drony-zabawki, czy też drony edukacyjne mają do spełnienia ważną funkcję. Doskonale oswajają młodych ludzi z nowoczesnymi technologiami, umożliwiają naukę precyzyjnego sterowania, a nawet samodzielne tworzenie prostych lub zaawansowanych programów. Drony edukacyjne mogą być ponadto wykorzystywane podczas lekcji w szkole – wówczas w sterowanie zaangażowana jest nie jedna osoba, a zespół, który wspólnie znajduje rozwiązanie danego problemu programistycznego. Warto pamiętać również o gadżetach do dronów – takich jak naklejki lub osłony śmigieł – zapewniających wyższe bezpieczeństwo lotu oraz zwiększających estetykę urządzenia.