Gimbale i uchwyty
Choć niejednokrotnie bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do rekreacyjnego latania, a nawet do wyścigów, ich główna funkcja to fotografowanie i filmowanie. W zależności od producenta, a także konkretnego modelu drony mają wbudowane kamery lub umożliwiają zamocowanie własnego sprzętu. Szczególnie w tym drugim przypadku niezbędne okazują się gimbale i uchwyty. Aby ujęcia wyróżniały się hipnotyczną płynnością, niezwykle ważna jest odpowiednia stabilizacja. Choć najczęściej kamery mają wbudowaną, elektroniczną lub mechaniczną stabilizację, nie zawsze jest ona wystarczająco wydajna. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zdjęć. Wykorzystanie gimbala ogranicza do minimum ryzyko wykonania poruszonych fotografii, nawet w przypadku dłuższego czasu naświetlania. W sytuacji, gdy użytkownik chce na dronie zamontować swoją kamerę lub aparat, niezbędny jest solidny uchwyt gwarantujący pełne bezpieczeństwo.
Dlaczego warto używać gimbali?
Nawet w przypadku gdy materiał jest zarejestrowany w wysokiej rozdzielczości i charakteryzuje się naturalnym odwzorowaniem kolorów, bez odpowiedniej stabilizacji nie jest przyjemny w odbiorze. Nowoczesne gimbale są wyposażone w kilka silników, które nieustannie stabilizują kamerę bądź aparat, w wyniku czego nagrany materiał jest niezwykle płynny. Nawet w przypadku skręcania dronem lub podczas podmuchów wiatru, gimbal w dalszym ciągu stabilizuje obraz. Jak dobrać gimbal do aparatu lub kamery?
- Najważniejszym parametrem każdego gimbala jest maksymalny udźwig. Kompaktowe modele najczęściej umożliwiają pracę z urządzeniem o całkowitej masie 1 kg, natomiast większe gimbale oferują nawet 3,2 kg. Najlepszym wyborem jest model, który bez problemu poradzi sobie z posiadanym urządzeniem rejestrującym obraz, dodatkowymi akcesoriami i będzie miał w zapasie jeszcze ok. 0,5 kg. Używanie gimbala na granicy jego możliwości może negatywnie wpłynąć na efektywność stabilizacji. Ponadto, w przypadku gdy użytkownik np. zmieni obiektyw na cięższy, może okazać się, że maksymalna waga zalecana przez producenta jest przekroczona.
- Kolejną kwestią jest kompatybilność, która wynika m.in. z konstrukcji gimbala. Na stronie internetowej producenta lub w opisie parametrów technicznych dostępna jest lista kamer i aparatów, które są w pełni kompatybilne z danym modelem. Choć na rynku można znaleźć różnego rodzaju przejściówki i adaptery, są one pośrednim rozwiązaniem, które nie zawsze się sprawdza.
Chcąc osiągnąć pożądany przez wielu filmowców filmlook, należy nie tylko prawidłowo ustawić czas naświetlania, przysłonę i ISO, ale również zadbać o stabilizację. Choć w niektórych sytuacjach operatorzy nagrywają roztrzęsione ujęcia, to w większości przypadków jest to efekt celowy, podkreślający klimat. Drony niezwykle często wykorzystuje się do nagrywania szerokokątnych ujęć, zapierających dech w piersiach krajobrazów. Ponadto, wiele z tych nagrań jest spowalnianych dla uzyskanie efektu slow motion. W takich sytuacjach kamera lub aparat muszą być bardzo stabilne, dzięki czemu zarejestrowany materiał wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki.
Praktyczne uchwyty
Drony umożliwiające podłączenie zewnętrznej kamery lub aparatu najczęściej cechują się dużym udźwigiem. Wybrane modele są wyposażone we wbudowane uchwyty, natomiast inne należy samodzielnie wyposażyć w dodatkowe akcesorium. Tak jak w przypadku gimbali, niezwykle ważna jest kompatybilność, którą najlepiej sprawdzać u źródła.
- Uchwyt powinien być wykonany z lekkich, ale solidnych materiałów charakteryzujących się podwyższoną odpornością m.in. na uszkodzenia mechaniczne.
- Ponadto, w miejscu, w którym kamera lub aparat mają styczność z uchwytem, powinien znajdować się miękki materiał eliminujący ryzyko zarysowania się korpusów urządzeń.
- Kolejną kwestią jest połączenie drona z uchwytem. Cały montaż powinien odbywać się maksymalnie szybko. Ponadto, połączenie musi być niezwykle solidne i wytrzymałe. Przed wyjściem w teren warto dowiedzieć się, czy do montażu nie potrzeba dodatkowych akcesoriów, takich jak np. wkrętaki, klucze imbusowe lub typu TORX.
Jako że drony niejednokrotnie wznoszą się na znaczną wysokość i mogą latać z dużą prędkością, bardzo ważne jest solidne mocowanie. Nawet w przypadku ostrych zakrętów, uchwyt musi gwarantować pełne bezpieczeństwo. Przed każdym lotem należy dwukrotnie sprawdzić połączenia urządzenia i akcesoriów, ponieważ upadek kamery lub aparatu z wysokości zazwyczaj kończy się całkowitym uszkodzeniem sprzętu. Korzystając ze stosunkowo drogich urządzeń, nie warto decydować się na najtańsze akcesoria, które w najlepszym przypadku mogą nie spełniać swoich funkcji. Ujęcia z drona wprowadzają świeżość do filmu i pokazują obiekty, krajobrazy i ludzi z całkiem innej, niespotykanej dotąd perspektywy. Warto jednak odpowiednio zadbać o urządzenia rejestrujące, aby współpraca z dronem przebiegała pomyślnie i bez żadnych problemów.