WorldOfRcDrones

Hexacoptery

Nie zyskały może tak ogromnej popularności, jak quadrocoptery, ale również cieszą się powodzeniem wśród miłośników dronów. Tym bardziej że konstrukcyjnie sytuują się niejako w „złotym środku” między swoimi „krewniakami” wyposażonymi w cztery śmigła a potężnymi octocopterami. Hexacoptery, bo właśnie nimi zajmiemy się w naszym artykule, inspirują zarówno producentów zabawek, jak i urządzeń klasy półprofesjonalnej czy profesjonalnej. Jakie zalety przesądzają o tym, że konstrukcja ta jest tak lubiana przez projektantów dronów?

Konstrukcja i możliwości hexacopterów

Hexacoptery to drony wyposażone w sześć ramion ze śmigłami (łaciński przyrostek „heksa-” oznacza właśnie „sześć”), ułożonych regularnie co 60o. Każde ze śmigieł połączone jest – jak w każdym dronie – z osobnym silnikiem. Dzięki temu, jeśli jedno z nich ulegnie uszkodzeniu podczas lotu (czy to na skutek zderzenia z przeszkodą, czy też awarii np. samego silnika), wówczas pozostałe są w stanie unieść hexacopter i zapewnić mu ciągłość lotu oraz bezpieczne lądowanie. Zasada ta sprawdza się również w przypadku octocopterów, natomiast w quadrocopterach problem z jednym z silników uniemożliwia kontynuowanie misji. Więcej śmigieł to również większa moc całego drona, który jest w stanie udźwignąć ładunek (najczęściej sprzęt do wideofilmowania oraz gimbal) o wyższej masie. Wyraźnie lepsze parametry uzyskujemy także w obszarze maksymalnych prędkości: hexacoptery mogą latać szybciej, niż quadrocoptery, przez co sprawiają wrażenie ogólnie zwinniejszych. Ta swoboda lotu ułatwia im reakcję na komendy użytkownika, a szybszy lot i większy zasięg dają operatorowi większe możliwości podczas realizacji ujęć filmowych. W konstrukcji dronów bardziej skomplikowane urządzenie to również bezpośrednia konieczność zastosowania mocniejszych akumulatorów, ponieważ źródło (lub źródła) zasilania muszą utrzymać w powietrzu cięższego bezzałogowca. Mimo to hexacoptery pod względem oferowanego czasu lotu nie odstają od swoich zaawansowanych technicznie konkurentów z kategorii quadrocopterów i octocopterów, zapewniając ponad 20, a często nawet blisko 30 minut po jednorazowym naładowaniu.

Popularne hexacoptery Yuneec

Do najpopularniejszych na rynku dronów z sześcioma śmigłami należą modele dostarczane przez Yuneec. Co ciekawe, w przeciwieństwie do octocopterów dostarczanych najczęściej w formie samego bezzałogowca z możliwością dokupienia sprzętu video, hexacoptery takie jak Yuneec Typhoon H czy też Yuneec Tornado H920 oferowane są w zestawach z gimbalem i kamerą. Jak parametry lotu prezentują się w tych modelach dronów? Pierwszy z nich w wersji PRO umożliwia 25 minut lotu, może rozpędzić się do ponad 19 m/s. Szybkość obrotu w przypadku tego hexacoptera wynosi 85o/s, a konstrukcja umożliwia lot z przechyleniem dochodzącym maksymalnie do 35o. Te wartości pokazują doskonale, jak elastyczną konstrukcją jest tego typu dron. Dla porównania drugi z wymienionych modeli – Yuneec Tornado H920 – pozwala na realizację misji o zbliżonej długości (ok. 24 min) i uzyskanie takiego samego jak w Typhoon H kąta przechylenia (35o). Odnotujmy także dobrą prędkość wznoszenia i opadania w tym modelu hexacoptera (wynoszącą odpowiednio 2 m/s i 11 m/s) oraz dodajmy, że wraz z ładunkiem (kamerą i gimbalem) osiąga on wagę niemal 5 kg.

Inne hexacoptery oraz ich możliwości

W przeciwieństwie do swoich większych konkurentów z ośmioma śmigłami, hexacoptery trafiły – jak już wspomnieliśmy – zarówno do prywatnych użytkowników, jak i do operatorów poszukujących profesjonalnych platform do filmowania. Co więcej, drony o sześciu ramionach spotkamy także w modelach przeznaczonych dla różnych branż przemysłu oraz m.in. służb ratunkowych. Ze względu na tak ogromne zróżnicowanie modeli wykorzystujących tę konstrukcję w praktyce, warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia prawne dotyczące jej stosowania. O ile hexacoptery stanowiące typowe zabawki dla dzieci czy też wykorzystywane do celów edukacyjnych można stosować bez żadnych formalnych uprawnień, o tyle wybierając dron rekreacyjny, warto zwrócić uwagę, aby jego waga nie przekraczała 0,6 kg. Jeśli bowiem zaopatrzymy się w bezzałogowca cięższego, wówczas nawet podczas lotów rekreacyjnych powinniśmy legitymować się świadectwem kwalifikacji UAVO. Oczywiście jest ono obowiązkowe (i wymagania z nim związane odpowiednio rosną), jeśli drona używamy do celów zarobkowych. Zdecydowanie warto również przestrzegać zasady, aby przy zakupie pierwszego hexacoptera (o ile nie posiadamy doświadczenia w operowaniu dronem), wybierać modele prostsze, mniej zaawansowane, wyposażone w automatyczne tryby – takie jak headless.

Podsumowanie

Hexacoptery, czyli drony o sześciu śmigłach, pod względem parametrów stanowią kategorię pośrednią między quadrocopterami a octocopoterami. Od tych pierwszych różnią się wyższą mocą, większym udźwigiem, a często również wyższymi prędkościami. Hexacoptery spotkamy we wszystkich kategoriach dronów – począwszy od zabawek i bezzałogowców rekreacyjnych, po profesjonalne modele przeznaczone do filmowania, do pracy w branżach przemysłowych, a nawet do akcji ratunkowych. Oczywiście przy wyborze pierwszego hexacoptera warto przejrzeć ofertę urządzeń prostszych, a co za tym idzie, łatwiejszych i przyjemniejszych do sterowania.