WorldOfRcDrones

Ilość śmigieł

Jednym z najważniejszych kryteriów podziału dronów jest ich zastosowanie, ponieważ w zależności od zadań, jakie ma realizować dany bezzałogowiec, producent wyposaża go w określony zestaw funkcjonalności oraz wyposażenia. Jednak nie tylko jakość kamery i tryby lotu mają znaczenie dla użytkowników. Drony można podzielić również na podstawie kryterium związanego z ich budową i widocznego już na pierwszy rzut oka – mianowicie na podstawie liczby śmigieł.

Stabilna konstrukcja dla pewności sterowania

Podstawowe zasady konstrukcji każdego drona są podobne: w centralnej części znajduje się opływowa obudowa z kontrolerem lotu, akumulatorem, gimbalem, kamerą i oczujnikowaniem. Z korpusem połączone są (zamocowane na stałe lub odczepiane), symetrycznie ułożone ramiona ze śmigłami napędzanymi za pomocą wydajnych silników bezszczotkowych (BLDC). W zależności od założeń projektu danego drona ramiona mogą być również składane, co zdecydowanie ułatwia transport bezzałogowca i umożliwia szybkie przygotowanie go do lotu. Wiele modeli urządzeń ma dodatkowe osłony śmigieł, chroniące te delikatne elementy przed uszkodzeniem w razie zderzenia z przeszkodą.

 

Liczba śmigieł a parametry lotu

Dla wielu użytkowników dronów liczba śmigieł nie stanowi istotnego kryterium podczas wyboru konkretnego modelu bezzałogowca. Mimo to warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi. Ogólna zasada, potwierdzona przez praktyczne doświadczenia użytkowników, głosi, że im większa liczba śmigieł, tym większa stabilność i precyzja sterowania – oczywiście pod warunkiem dobrego wyważenia całej „maszyny”. W przypadku cięższych dronów większa liczba ramion jest wręcz niezbędna, aby bezzałogowiec wraz z osprzętem mógł bezpiecznie unieść się w powietrze. Pod względem liczby śmigieł drony dzielimy na: quadrocoptery (4 ramiona ze śmigłami), hexacoptery (6 śmigieł) oraz octacoptery (8 śmigieł).

Co bardzo ważne, hexa- i octacoptery często mają wbudowane zabezpieczenia programowe, które w razie awarii jednego z napędów są w stanie przestawić kontroler lotu na tryb „ratunkowy” i bezpiecznie sprowadzić maszynę na ziemię. Takie rozwiązanie jest rzecz jasna (prawie) nieosiągalne w przypadku quadrocopterów, gdyż do uzyskania pełnej kontroli nad kierunkiem i prędkością ruchu konieczne jest jednoczesne wysterowanie wszystkich czterech napędów.

 

Niuanse konstrukcji dronów

Warto także dodać, że im większa jest liczba napędów, tym większy (a przez to także cięższy) akumulator powinien być zastosowany, aby dron mógł uzyskać użyteczny czas lotu bez konieczności ponownego ładowania. Z tego względu konstruktorzy bezzałogowców zawsze muszą brać pod uwagę racjonalny kompromis pomiędzy masą własną drona, udźwigiem (w przypadku dronów współpracujących z dużymi kamerami, lustrzankami, a także dronów transportowych) oraz maksymalnym czasem trwania lotu maszyny.