Quadron

BLOG

Author: wodrones_admin
Date: 1 czerwca 2021
Jak połączyć drona z goglami VR?

Latanie dronami wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów. Ostatnio latanie dronami jest także wzbogacane o technologię wirtualnej rzeczywistości.

Z głową w chmurach

W tym artykule opisano najważniejsze porady dotyczące doboru gogli VR do pilotowania drona.

Połączenie technologii dronów i VR

Drony są jednym z najbardziej ekscytujących wynalazków ostatnich czasów. Coraz więcej producentów dronów udziela się na rynku, wdrażając do swoich modeli ciekawe nowinki technologiczne. Podobną popularnością cieszy się technologia wirtualnej rzeczywistości (VR). Wysokiej klasy zestawy słuchawkowe, takie jak np. Oculus Rift i HTC Vive zdobywają uznanie w testach i recenzjach. A co jeśli połączymy ze sobą drony i gogle VR?

Łączenie gogli VR przeznaczonych do pilotażu dronów z aplikacją mobilną

Zestaw VR do dronów jest zwykle kompatybilny z telefonem lub tabletem, który łączy się z twoim dronem za pomocą aplikacji mobilnej. Przykładami takich aplikacji są m.in. DJI Go i FlyingSee. Używając tych aplikacji, kamera zamontowana w dronie przesyła przechwytywany obraz do telefonu, który z kolei przesyła go do gogli VR, na tej samej zasadzie jak do komputerowego monitora obrazu lub telewizora. Umożliwia to ciągłe kontrolowanie miejsca lotu drona, jakby pilot naziemny nim sterujący fizycznie był jego pilotem. Takie rozwiązanie może ułatwić pilotowanie i zapewnić bardzo realistyczne wrażenie pilotowania pełnowymiarowego w przestrzeni powietrznej. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw słuchawkowych z goglami VR.

Dlaczego używa się gogli VR wraz z dronami?

Gogle VR umożliwiają śledzenie obrazu z punktu widzenia latającego drona. Daje to niezapomniane wrażenia oraz ułatwia proces pilotażu. Takie rozwiązanie sprawia również, że całe doświadczenie związane z pilotażem drona jest bardziej zaawansowane technicznie, realistyczne, efektowne i dostarcza dobrej zabawy użytkownikowi.

Gogle VR a zestawy słuchawkowe FPV

Zestawy słuchawkowe FPV są przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników dronów. Transmitują one obraz z dużo mniejszą latencją w porównaniu do amatorskich zestawów, co jednak nie jest konieczne, jeśli pilotujesz drona o umiarkowanych osiągach. Zestaw FPV ma ekran, który dostarcza obraz lepszej jakości i działa niezależnie od telefonu lub innego urządzenia mobilnego. Jego waga i koszt jest także dużo większy. Zestawy VR do dronów są tanie, lekkie i dużo łatwiejsze w konfiguracji i obsłudze. Śledzą również Twój ruch i w połączeniu z niektórymi aplikacjami zapewniają pełny, 360-stopniowy zakres widzenia.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie gogli VR do pilotowania drona?

Najważniejszymi kwestiami, dotyczącymi zakupu gogli VR, jest zapewnienie odpowiedniej wygody użytkowania i jakości obrazu. Prawidłowe dopasowanie gogli VR do fizycznego rozmiaru głowy pilota wpływa na komfort pilotażu, ale także jest istotne z powodu zapewnienia prawidłowego rozkładu masy na głowie, aby zapobiec przemęczeniu. Warto też upewnić się, że zestaw słuchawkowy jest dobrze sprawdzony i faktycznie spełnia parametry deklarowane przez producenta. Poza tym dodatkowe zaawansowane technologicznie funkcje oferowane przez aplikację mobilną, z którą mają współpracować gogle VR, są zawsze ciekawym dodatkiem, np. sposób, w jaki Zeiss VR One pozwala wypróbować wirtualną rzeczywistość latania dronem.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories: