Quadron

BLOG

Author: wodrones_admin
Date: 16 lipca 2020
Nauka latania dronem – pierwsze kroki

Nie od dzisiaj wiadomo, że trening czyni mistrza. Każdy, nawet najlepszy pilot, który obecnie wygrywa wszystkie wyścigi dronów, kiedyś po raz pierwszy pilotował statek powietrzny. Do niedawna zakup drona kojarzył się z dużym wydatkiem, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Dzisiejsze statki powietrzne są znacznie łatwiej dostępne. Wybrane modele cechują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania. Wiele osób zaczynających swoją przygodę z dronami wybiera podstawowe modele, które są wręcz stworzone do nauki pilotowania. Na co zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego lotu? Jak się do niego przygotować?

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Po zakupieniu bezzałogowego statku powietrznego, na początku należy przeczytać instrukcję obsługi. Dlaczego jest to takie ważne? Wybrane modele wymagają aktualizacji np. poprzez podłączenie do komputera lub do sieci WiFi. W przeciwnym wypadku może się okazać, że dron nie wystartuje. Co należy zrobić dalej?

  • Warto pobrać na telefon aplikację DroneRadar, dzięki której można dowiedzieć się, w których miejscach wolno, a w których nie wolno używać dronów. Aby nasza pierwsza przygoda nie skończyła się np. mandatem, koniecznie należy sprawdzić planowane miejsce pierwszego lotu, a w razie konieczności zmienić je na inne.
  • Kolejną kwestią jest przygotowanie sprzętu. Warto pamiętać, że podstawowe drony oferują około 10 minut lotu, choć w praktyce czas pracy urządzenia jest uzależniony od trybu, a także warunków atmosferycznych, w tym siły wiatru. W sytuacji, gdy posiadamy dwa ogniwa, należy je maksymalnie naładować dołączoną do zestawu ładowarką.
  • Osoby początkujące często wykorzystują swój smartfon lub tablet do sterowania dronem. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest pobranie oficjalnej aplikacji i w razie potrzeby, zarejestrowanie konta. Wszystkie te czynności warto zrobić w domu lub miejscu, w którym mamy silny zasięg. Nie można zapomnieć o maksymalnym naładowaniu tabletu lub smartfona. Najlepszą opcją jest zabranie ze sobą powerbanka (również w pełni naładowanego) z przewodem.
  • W przypadku, gdy posiadamy drona z aparaturą sterującą, warto sprawdzić, czy producent umieścił w niej baterie. Jeżeli nie, należy kupić przynajmniej dwa zestawy dobrej jakości baterii cechujących się takimi samymi parametrami, jakie zaleca producent drona.
  • Kolejną kwestią jest karta pamięci. Warto pamiętać, że w przypadku rejestrowania ujęć z wysoką rozdzielczością, nośnik danych musi charakteryzować się wysoką prędkością zapisu i odczytu danych.

Piloci dronów każdorazowo muszą planować i przygotowywać wszystkie elementy, z których będą korzystać. W plenerze możliwość ładowania ogniw jest bardzo ograniczona, a czasami wręcz niemożliwa.

Pierwszy lot dronem

Chcąc wykonać pierwszy lot dronem, warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin. Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce, w którym używanie bezzałogowych statków powietrznych jest dozwolone, należy spakować cały ekwipunek. Nie zaszkodzi zrobienie listy, dzięki której z pewnością nie zapomnimy o żadnym elemencie. W większości przypadków drony są oferowane wraz z podręcznymi walizkami lub opakowaniami zapewniającymi bezpieczny transport i przechowywanie. Tak zabezpieczonego drona można włożyć np. do plecaka i ruszać w plener.

  • Najlepiej wybrać bezwietrzny dzień bez opadów. Warto pamiętać, że nie może być również zbyt zimno. Niektóre drony mogą pracować wyłącznie w temperaturze powyżej zera.
  • Im bardziej otwarty teren, tym lepiej. Obecność drzew, zabudowań i słupów energetycznych jest wysoce niewskazana.
  • W sytuacji, gdy dotrzemy na miejsce i okaże się, że idealnie nadaje się na pierwszy lot dronem, jednak jest pełne np. spacerujących ludzi, należy z niego zrezygnować.
  • Korzystając z aplikacji DroneRadar, należy znaleźć inne bezpieczne miejsce.

Po znalezieniu rozległego terenu bez żadnych naturalnych i sztucznych przeszkód można przygotować się do pierwszego lotu. Po wyjęciu drona należy go uruchomić. Trzeba włączyć również kontroler i aplikację w przypadku sterowania smartfonem lub tabletem. Jeżeli bezzałogowy statek powietrzny ma wbudowany tryb dla początkujących, warto go uruchomić. Pierwszy lot powinien trwać dosłownie kilka sekund i zakończyć się bezpiecznym lądowaniem. Następny może być nieco dłuższy. W przypadku osób początkujących nie zaleca się latania na zbyt dużej wysokości.

  • Pierwszy krok to nauka płynnego startowania i lądowania. To dwie podstawowe czynności, które musi opanować każdy operator.
  • Następnie uczymy się skręcania i manewrowania. Dobrym ćwiczeniem jest lot po torze ósemki, a także omijanie wirtualnych przeszkód.

Po kilku lub kilkunastu minutach, z pewnością rozładuje się akumulator. Zanim to się stanie, należy bezpiecznie wylądować i wyłączyć drona. Po wymianie ogniwa można kontynuować naukę. Gdy opanowaliśmy już podstawowe umiejętności, przyszedł czas na dalsze loty. Warto jednak pamiętać, żeby stopniowo poszerzać zasięg, ponieważ niezmiernie łatwo stracić orientację. Kolejny etap to poznawanie trybów pracy drona oraz dodatkowych funkcji.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *